Cuma, Mayıs 24, 2024

CHP’li Ağbaba: 3. Havalimanı işçilerine sıkılan gaz tüm emekçilere sıkılmıştır

Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, 3. Havalimanında iş cinayetlerini, kötü çalışma koşullarını protesto eden işçilerin üzerine biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edilmesini sert sözlerle eleştirdi: “Zulmünüz artsın ki tez zeval bulasınız”

İnşaatı başladığı andan itibaren emek sömürüsü, iş cinayetleri ve kötü çalışma koşulları ile anılan 3. Havalimanında iş bırakan işçilere jandarma biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı. 3. Havalimanındaki işçilere yapılan müdahalenin Türkiye’de ki tüm işçilere yapılmış olduğunu kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “ AKP Hükümeti emeğin sömürülmesini, işçilerin insani olmayan koşullarda çalışmasını teşvik ederek tarafını seçmiştir. Yıllardır tüm kamu ihalelerini yandaş, iş bilmeyen firmalara veriyorlar. Ucuzdan ihale alıp, sonra ucuza iş bitirmeye çalışan yandaşları da işçinin yemesinden, içmesinden, barınmasından keserek para kazanmaya çalışıyor. Kazanan hep AKP, kazanan hep yandaşlar kaybeden hep emekçiler oluyor” dedi.

3. Havalimanının iş cinayetlerinin merkezi haline geldiğini kaydeden Ağbaba, “İşçilerin bugün iş bırakma sebebi dün işçi servisinin kazası sonrası 2 işçinin hayatını kaybedip 20 işçinin yaralanmasından kaynaklı. İşçiler hergün en az 2 işçinin hayatını kaybettiğini iddia ediyor. Yaralanan işçilerin sayısının bilinmediği belirtiliyor. Bakanlık bile en az 30 işçinin hayatını kaybettiğini açıklamak zorunda kaldı. Tüm Türkiye biliyor ki bu rakam gerçeğin çok altında. İş cinayetlerinin önüne geçilmesi için ortada çalışma yapan kurum da yok. Karşımızda emekten, emekçiden değil, ranttan ve yandaştan yana bir hükümet var” ifadelerini kullandı.

Ağbaba İstanbul İl Örgütü ve İstanbul Emek Bürolarının işçilerle sürekli etkileşim içerisinde olduklarını, 3. Havaliamanı ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

3. Havalimanı’nda işçiler kötü çalışma koşullarına isyan etti

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER