Bakan Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayında yatırımcıların borsa işlemlerinden elde ettikleri kazançlara vergi getirilmesinin düşünüldüğünü söylemişti: "Bu vergi paketinde ne yapıyoruz. Çokuluslu şirketlere yüzde 15 asgari kurumlar vergisi getiriyoruz. Yurt içinde asgari kurumlar vergisi için çalışıyoruz. Bu pakette değil ama belki bir sonraki pakette borsa kazançlarının vergilendirilmesini çalışıyoruz."

Şimşek’in bu açıklamasıyla Borsa’dan kaçışlar başlamış; Borsa İstanbul 100 Endeksi, yüzde 2,51 gerileyerek, 10.380'e düşmüştü. Bankacılık hisselerinde ise düşüş yüzde 4'e ulaşmıştı.

TOBB başkanı, ‘şirketleri suçlayan’ TÜİK başkanına sert çıkıştı TOBB başkanı, ‘şirketleri suçlayan’ TÜİK başkanına sert çıkıştı

Manipülasyon suçlaması

Borsa İstanbul’da 11 bine kadar yükselen BİST100 endeksi 10 bin 300’lere çekilerek bireysel yatırımcıya kaybettirmesinden sonra Şimşek’e sert eleştiriler yükseldi.

Cumhuriyet’e konuşan Borsa Uzmanları Derneği Başkanı Ali Aydemir, Şimşek’i ‘manipülasyon’ yapmakla suçladı.

Bireysel yatırımcının yaşadığı mağduriyete değinen Aydemir, şunları kaydetti: “Seans açıkken vergi geleceğini söylemek manipülasyondur. Bakan Mehmet Şimşek, piyasayı iyi bilen bir isim. Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığı döneminde de böyle gün içinde haber geliyordu bunun üzerine görüştük. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), piyasayı ve sistemi etkileyecek kararların seans sonunda yapılması gerektiğiyle ilgili bir karar çıkardı. Türkiye’de 8 milyon civarı bireysel yatırımcı var. Bunların yüzde 50’sinin parası 40-50 bin TL arasında. Bu para piyasasından vergi alınması aracı kurumları bile batırabilir.”

Editör: Bilal Çelik