TÜİK'e göre tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde TÜİK'e göre tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde

Bakan Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayında yatırımcıların borsa işlemlerinden elde ettikleri kazançlara vergi getirilmesinin düşünüldüğünü söyledi: "Bu vergi paketinde ne yapıyoruz. Çokuluslu şirketlere yüzde 15 asgari kurumlar vergisi getiriyoruz. Yurt içinde asgari kurumlar vergisi için çalışıyoruz. Bu pakette değil ama belki bir sonraki pakette borsa kazançlarının vergilendirilmesini çalışıyoruz."

Şimşek’in bu açıklamasıyla Borsa’dan kaçışlar başladı.  Borsa İstanbul 100 Endeksi, 14:09 itibariyle yüzde 2,51 gerileyerek, 10380'e düştü. Bankacılık hisselerinde ise düşüş yüzde 4'e ulaştı.

Şimşek'in açıklamaları

Şimşek, bu açıklamada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hayata geçirmekle 'övündüğü' EYT'nin faturasını muhalefete kesmişti: "Geçen sene muhalefetin popülist iteklemesiyle seçim döneminde 724 milyar TL'lik EYT hayata geçirilmiş."

Şimşek'in asgari ücrette ilişkin açıklaması da dikkat çekmişti: 

"Vatandaşımızı enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyeceğiz. Asgari ücret AK Parti hükümetlerinde dolar bazında ciddi oranda arttı. Haziran 2024 itibariyle asgari ücret 524 dolar. Bu sene reel olarak asgari ücret artmış olacak. Asgari ücret yılbaşında yüzde 49 arttı. İlk 6 ayda enflasyon yüzde 20'lerde olacak. Yıl sonunda enflasyon piyasanın beklediği gibi olsa bile yüzde 42-43'lerde olacak. Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek asgari ücret bizde. Türkiye'de asgari ücret düşük değildir. Asgari ücreti vergi dışında bıraktık. Bu sene bunun bütçeye maliyeti 670 milyar TL."

Editör: Haber Merkezi