MEHMET BARAN KILIÇ

Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışan ve kanuni izin haklarını talep eden güvenlik görevlileri yönetimin baskısına maruz kaldı.

657 sayılı 'Devlet Memurları Kanunu'nun 178/B maddesine göre kurumlar gerekli gördüğü taktirde personeli günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma ücreti vermeksizin çalıştırabilir ancak fazla çalışmanın her sekiz saati için personele bir gün izin hakkı tanınması gerekiyor. Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışan bazı güvenlik görevlileriyse, fazla mesaiden doğan izin haklarını almak için dilekçe yazarak imza toplamaya başladı.

Bunun üzerine güvenlik görevlilerin üstleri, imzaların çekilmesi için baskı uyguladı. PolitikYol'un edindiği bilgiye göre güvenlik görevlilere uzak kampüslere sürgün edilmekle ve soruşturmayla tehdit edildi.

CHP'den Bahçeli'nin elini öpen emniyet müdürü hakkında çağrı: Derhal emekli edilmeli CHP'den Bahçeli'nin elini öpen emniyet müdürü hakkında çağrı: Derhal emekli edilmeli

Ayrıca, bazı görevlilerin de konuyla ilgili yönetime yazdığı dilekçelere cevap verilmediği ve görmezden gelindiği aktarıldı.

Boğaziçi Üniversitesi yönetiminin personele yaptığı baskıysa yeni değil.

2022'den bu yana hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir-Sen'e üye olmayan personel, Eğitim-Bir-Sen'e geçmeye zorlanırken çok sayıda personel mobbinge maruz kaldı, uzak kampüslere sürüldü.

Editör: Mehmet Baran Kılıç