Fotoğraf: Tuğba Tekerek (Twitter)

MEHMET BARAN KILIÇ

@MehmetBaranKl

[email protected]

Boğaziçi'nde önceden, mezuniyet törenleri toplu bir şekilde yapılırdı. Üniversitenin Uçaksavar Kampüsü'nde, yani açık ve büyük bir alanda tüm bölümlerin öğrencileri ve akademisyenleri aynı yerde toplanırdı. Mezun geçidi düzenlenir, mezunlar döviz ve pankart taşırdı.

Sokak hayvanları yasa teklifi: İlk yedi madde kabul edildi Sokak hayvanları yasa teklifi: İlk yedi madde kabul edildi

Son üç yıldır yani 'kayyım rektör' Naci İnci dönemindeyse toplu mezuniyet farklı nedenlerle iptal edildi. Törenler, her bölümün ayrı ayrı farklı yer ve zamanda kendi içerisinde yaptığı diploma dağıtım töreninden ibaret olmaya başladı.

Bu seneki toplu mezuniyet töreni de iptal edildi. Buna rağmen öğrenciler dün, kendi çabaları ve akademisyenlerle ailelerin katılımıyla alternatif mezuniyet töreni ve mezuniyet geçidi düzenledi. 

Öğrencilere gözaltı ve soruşturma tehdidi

Öğrenciler, tören sırasında çeşitli baskı ve müdahalelerle karşılaştı.

PolitikYol'un ulaştığı 'alternatif mezuniyet organizasyon komitesi', törenin en başından sonuna kadar okulun güvenlik görevlilerinin ve polis olduğu düşünülen sivil kıyafetli kişilerin öğrencileri kayıt altına aldığını belirtti. Öğrenciler, daha öncesinde olduğu gibi bu kayıtların soruşturmalarda kullanılabileceğini kaydediyor.

Çok sayıda güvenlik görevlisi olduğunu dile getiren öğrenciler, güvenlik görevlilerinin ve sivil kıyafetli kişilerin sık sık tehditvari bir dil kullandığını ve kendilerini gözaltı ve soruşturmayla tehdit ettiğini söyledi.

Öğrencilerin aktardığına göre güvenlik görevlileri öğrencileri 'kamu malına zarar vermekle' suçladı.

Ses bastırmaya çalıştılar

Alternatif mezuniyetin düzenlendiği alanda (Güney Meydan) okul yönetimine ait hoparlör bulunuyordu. 

Öğrenciler ve akademisyenler alternatif mezuniyette konuşmalarını yaparken kayyım yönetim, hoparlörlerden müzik açarak alternatif mezuniyetin sesini bastırmaya çalıştı.

Öğrencilere fiziki müdahale

Ses konusunda okul yönetimiyle konuşmaya giden öğrenci ve akademisyenler dinlenilmediği gibi ses daha da açıldı. Ayrıca, güvenlik bazı öğrencileri ittirerek fiziki müdahalede bulundu.

Editör: Mehmet Baran Kılıç