Cumartesi, Haziran 22, 2024

Boğaziçi protestosuna katılan 23 kişiye hapis cezası

İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasını protesto etmek için Kadıköy’de toplanan 23 kişiye hapis cezası verildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne ‘tepeden inme’ bir şekilde eski AK Parti milletvekili aday adayı Melih Bulu’yu Ocak 2021’de rektör olarak ataması üzerine protesto gösterileri düzenlenmişti.

Bu protestolardan biri de Kadıköy’deydi.

2 Şubat 2021’de Kadıköy’de bir araya gelenlere polis çok sert şekilde müdahale etmişti.

Protestodan yaklaşık bir buçuk ay sonra 23 kişi hakkında dava açılmıştı. Savcılığın hazırladığı iddianamede 23 şüpheliye ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘toplantı ve yürüyüşlere silah ve benzeri aletler taşıyarak ve kendilerini tanınmayacak hale getirerek katılma’ ve ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçlarından altı aydan yedi yıla kadar değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilmişti.

Adalet için Hukukçular adlı inisiyatifin Twitter’dan aktardığına göre 23 kişiye bugün hapis cezası verildi.

Adalet için Hukukçular, tüm sanıklara ‘2911 sayılı kanuna muhalefet‘ten (‘kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri’) beşer ay hapis cezası ve bir kısım sanığa ayrıca ‘polise mukavemet’ten sekiz ay 10 gün hapis cezası verildiğini duyurdu.

Söz konusu davadan ceza alan Türkiye İşçi Partisi İstanbul İl Sözcüsü Melis Akyürek şunları dedi: “2021’de ev hapsi aldığım Boğaziçi Üniversitesi eyleminden şimdi de hapis cezası almışız. AKP’nin 22 yıllık işgal ve hukuksuzluk sürecindeki mücadelemizde aldığımız her ceza onurlu bir yaşamın nişanesidir. Sınıfsız, eşit ve adaletli bir dünya için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER