Cumartesi, Haziran 15, 2024

Bermuda Şeytan Üçgeni misali mevduat ve Dolar 2023 yılında enflasyona yenildi

Riski sevmediği ve aynı zamanda işlemleri nasıl yapacağını bilmediği için borsaya ya da kripto tarzı ürünlere gidemeyen klasik küçük yatırımcı 2023 yılında “bermuda şeytan üçgeni”nde sıkıştı kaldı.

Cumhuriyetimizin 100. yılını tamamladığımız bir yılı geride bıraktık. Bu açıdan çok anlamlı bir yıl olduğunun tekrar altını çizmekte yarar var.

2023’ü genel olarak yatırımcı özellikle de küçük yatırımcı açısından değerlendirdiğimizde telaşlı bir yıl geçirildi.

Bir tarafta enflasyon, bir tarafta öngörülemeyen ürün getirileri gerçekten özellikle küçük yatırımcıyı bir ölçüde çaresiz kıldı da diyebiliriz.

Yıl boyunca belirli dönemlerde bu konuda çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Konuya bir bütün olarak baktığımızda ortaya çıkan tablo aşağıdaki grafikte yer almakta.

Kaynak: TCMB

Her ne kadar TÜİK’in enflasyon verisi 3 Ocakta açıklanacak olsa da son dönemde TÜİK ve İTO’nun verilerinin birbirine yaklaşması nedeni ile 1 Ocak tarihinde İTO’nun açıkladığı 2023 yıllık enflasyon verisine grafikte yer verdim.

Kırmızı çizgi mevduatın en yoğun olduğu, 3 aya kadar vadeli mevduata verilen ortalama faiz oranı. Lacivert çizgi dolar kurunun bir önceki yılın aynı ayına göre 12 aylık artış oranı. Turkuaz alan ise enflasyon. Dolar açısından sadece Temmuz ayı enflasyonun çok az üzerinde, onun dışında bütün yıl mevduat faizi ve dolar kuru değişimi turkuaz bölgenin kıskacından kendini kurtaramamış.

Görüleceği üzere riski sevmediği ve aynı zamanda işlemleri nasıl yapacağını bilmediği için borsaya ya da kripto tarzı ürünlere gidemeyen klasik küçük yatırımcı 2023 yılında “bermuda şeytan üçgeni”nde sıkıştı kaldı.

Eğer bu yapı biraz daha böyle giderse birikimlerin büyük ölçüde finansal sistemin dışına kaçması, örneğin: gayrimenkul vb. düşük ihtimal değil.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI