POLİTİK YOL/HABER MERKEZİ

Ülkü Ocakları’nın eski genel başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması dördüncü günde sürüyor.

Ayşe Ateş mahkemede eşi Sinan Ateş’in MHP’lilerin talimatıyla gazeteci dövdürdüğünü belirterek şunları kaydetti: 'Sinan Ateş birilerini, gazetecileri dövdürdü' dediniz. Evet, Sinan Ateş birilerini dövdürdü. O zaman Sinan’ı karşıma aldım, dedim ki ‘Bunlar sana yakışmıyor, yapma bu işleri. Yapacaksan ocak başkanı olma.’ ‘Ayşe, ben MHP Genel Merkezi’nden gelen talimatları yapıyorum. Yapmazsam bana da ceza keserler’ dedi.”

Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.01.55

Ateş'in arkadaşı: Sinan gazetecileri dövdürmedi

Sinan Ateş’in hangi gazetecileri dövdürdüğü ise henüz belli değil. Ateş’in arkadaşı Ömer Zengin, PolitikYol’a “Sinan Ateş herhangi bir gazeteciyi dövdürmedi” dedi. Ancak yaptığımız araştırmalarda Sinan Ateş’in ülkü ocakları başkanlığı yaptığı dönemde MHP’lileri eleştirdiği için saldırıya uğrayan birçok gazetecinin olduğu anlaşılıyor.

Sinan Ateş dönemi

Sinan Ateş, 9 Ocak 2019 - 2 Nisan 2020 tarihleri arasında Ülkü Ocakları’nın genel başkanlığını yaptı. Bu dönemde basına yansıyanlara göre, MHP’yi eleştirdiği için bazı gazeteciler saldırıya uğradı. Bu gazetecilerin çoğunluğu MHP’den koparak İYİ Parti’yi kuran isimlerle çalışıyordu.

PolitikYol’un yaptığı arşiv taramasında şu gazetecilerin saldırıya uğradığı görüldü:

Yavuz Selim

10 Mayıs 2019: Yavuz Selim Demirağ

İYİ Parti’ye yakınlığı ile bilinen Yeniçağ gazetesinin yazarı Yavuz Selim Demirağ, 10 Mayıs 2019’da Türkiyem TV'de katıldığı program sonrası Ankara'daki evinin önünde bir grubun saldırısına uğramıştı. Birçok siyasi isim saldırıya tepki gösterirken; AKP ve MHP’den herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Images

25 Mayıs 2019: Sabahattin Önkibar

25 Mayıs 2019’da Ankara’daki evine 300 metre kala Sabahattin Önkibar da saldırıya uğramıştı. Önünü kesen üç kişi Önkibar'ı darp etmiş, hastaneye kaldırılan Önkibar 10 günlük iş göremez raporu almıştı. 

Bahçeli’nin sözleri

Önkibar saldırganlardan şikayetçi olurken görgü tanıklarının ifadesine göre saldırganların kullandığı araçlardan biri tespit edilmişt.

Ankara Valisi'nin kendisini arayarak geçmiş olsun dediğini aktaran Önkibar, saldırganların aracının kiralık olduğu bilgisini paylaşmıştı.

Savcılığa suç duyurusunda bulunan Önkibar MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına dikkat çekerek, "Bahçeli açıklamalarımdan sonra bekliyordum" demişti. 

Korkusuz

Bakanlıktan, ‘Bakan evine mangal almadı’ açıklaması Bakanlıktan, ‘Bakan evine mangal almadı’ açıklaması

20 Kasım 2019: Ahmet Takan

Korkusuz Gazetesi yazarı Ahmet Takan, 20 Kasım 2019’da Ankara’nın Dikmen semtinde evinin önündeyken beyzbol sopasıyla saldırıya uğramıştı. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Ahmet Takan’ı 13 Kasım’da kaleme aldığı 'AKP’den biri MHP’nin başına geçer mi?' başlıklı yazısı sonrası hedef göstermişti.

MHP’liler tehdit etmişti: İdris Özyol

15 Mayıs 2019’da, Antalya’da araştırmacı gazeteci İdris Özyol saldırıya uğradı. Antalya’da yayın yapan yerel Akdeniz’de Yeni Yüzyıl gazetesi yazarı olan Özyol, gazete binası dışında düzenlenen beyzbol sopalı saldırıyla başından ve göğsünden yaralanmıştı. Özyol, MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Talu Bilgili’nin tehdit ettiğini belirtilerek, soruşturma çağrısı yapılmıştı.

Polis, güvenlik kamerası görüntülerinden yola çıkarak saldırganları yakalamış; bunların saldırıdan sonra MHP Muratpaşa ilçe başkanlığına gittikleri ortaya çıkmıştı.

Hakan Denizli

24 Mayıs 2019’da Adana'da günlük yayın yapan Egemen Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hakan Denizli saldırıya uğramıştı.

Birkaç gündür tehdit telefonları aldığı ifade edilen Denizli, sabah saatlerinde kızı ve torunuyla birlikte evden çıktığı sırada bir kişinin yanına gelerek ateş etmek istediği ama Denizli’nin müdahalesiyle aşağı doğru ateş ettiği öğrenilmişti.

Baldırına iki kurşun çekirdeği isabet eden Denizli hastaneye kaldırılarak, ameliyata alınmıştı. Denizli, daha önce de birçok kez saldırıya uğramıştı.

Metin Işık

Iğdır Haber gazetesinin sahibi Metin Işık, MHP Milletvekili Yaşar Karadağ hakkındaki eleştirel yazıları sonrası  27 Kasım 2019’da Ülkü Ocakları üyesi oldukları iddia edilen bir grup tarafından saldırıya uğramıştı Işık, saldırı sonrası şunları söylemişti: "Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ'a birkaç kez eleştirel yazı yazdım. Bu yazıdan dolayı Mutluhan Kaçkar bir iki sefer beni tehdit etti. Camiden eve giderken kalabalık bir grupla karşıma çıkan Mutluhan Kakçar, 'Nasılsın ağabey’ deyip, silah çekti. Ardından da elindeki sopa ile vurdu. Ardından diğerleri de vurmaya başladı. En az 15 kişi vardı. Kafamda, sırtımda ve ayağımda yaralar vardı.”

Editör: Haber Merkezi