Perşembe, Şubat 29, 2024

Avrupa Birliği’nden İsrail’e Hamas’ı finanse etme suçlaması

Selin Gücüm’ün çevirisi

İsrail Dışişleri Bakanının Pazartesi günü Brüksel’e gelmesinden hemen önce bomba gibi bir iddiada bulundu. AB’nin en üst düzey diplomatı Josep Borrell Cuma günü İsrail’i Filistinli militan grup Hamas’ı finanse etmekle açıkça suçladı.

İspanyol El País gazetesinin aktardığına göre Borrell, “Hamas, Filistin Yönetimini zayıflatmak amacıyla İsrail hükümeti tarafından finanse edildi” dedi. Borrell, İspanyol siyasetçiye fahri doktora unvanının verildiği İspanya’nın Valladolid Üniversitesi’nde konuşuyordu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu geçmişte bu tür iddiaları reddetmişti.

Habere göre, AB dış politikasından sorumlu Borrell Cuma günü yaptığı konuşmada, devam eden çatışmanın çözümü için bir Filistin devletinin kurulmasının gerekli olduğunu da vurguladı.

Borrell, “Tek çözüm, 100 yıldır uğruna öldükleri toprakları paylaşan iki devlet yaratmaktır” dedi. Borrell böyle bir çözümün “dışarıdan dayatılması” gerektiğini de sözlerine ekledi.

Borrell’in yorumları, AB dışişleri bakanlarının Brüksel’de İsrail, Filistin Yönetimi ve kilit Arap ülkelerinden mevkidaşlarıyla çeşitli toplantılar yapmasından birkaç gün önce geldi. Bakanlar Pazartesi günü, İsrail askerlerinin aylardır aralıksız bir bombardıman kampanyası ve kara saldırısı yürüttüğü Gazze’deki İsrail-Hamas çatışmasını ve gelecekteki bir barış anlaşması olasılığını tartışacaklar.

POLITICO‘ya konuşan üç AB diplomatına göre, AB aynı zamanda militan grubun finansman kaynaklarına darbe vurmak amacıyla Pazartesi günü Hamas’a yönelik yeni yaptırımlar açıklayacak.

İlk suçlama değil

Perşembe günü Avrupa Parlamentosu, Hamas’ın dağıtılması ve tüm rehinelerin serbest bırakılması koşuluyla Gazze’de kalıcı bir ateşkes çağrısında bulunan bir kararı kabul etti. Karar, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun bağımsız Filistin devleti fikrini reddederek ABD ve AB’nin Filistin devleti kurulması yönündeki baskılarını geri çevirmesinden birkaç gün sonra geldi.

Netanyahu hükümetinin, Katar’ın Gazze’yi finanse etmesi de dâhil olmak üzere Hamas’a fon sağlanmasına izin verdiği iddiaları daha önce İsrail muhalefetinin yanı sıra analistler ve New York Times gibi medya kuruluşları tarafından da dile getirilmişti.

Hamas’ın İsrail’e yönelik şiddetli saldırılar gerçekleştirdiği 8 Ekim’den bir gün sonra Times of Israel’de yayınlanan bir köşe yazısında, “İsrail, Gazze Şeridi’nin Hamas yöneticileri ile arasındaki kırılgan ateşkesi korumak için 2018’den bu yana içinde milyonlarca Katar parası bulunan bavulların Gazze’ye geçişine izin verdi” iddiasında bulunuldu.

Netanyahu, Katar’ın Filistinlileri rakip siyasi kamplara bölmek amacıyla Hamas’ı finanse etmesine izin verdiğini şiddetle reddetti. Ancak İsrail lideri 2019 yılında Likud partisinin bir konferansında şunları söyledi: “Bir Filistin devletinin kurulmasını engellemek isteyen herkes Hamas’ın güçlenmesini desteklemelidir.”

2019’dan bu yana AB’nin dış politika şefi olan Borrell’in, Avrupa’yı bir “bahçeye” benzetip dünyanın geri kalanını “orman” olarak adlandırdığı ve Birleşik Krallık yetkililerinden suçluların iadesiyle ilgili hassas bir belgeyi tweetlediği an da dahil olmak üzere, diplomatik olmayan anlarla ilgili uzun bir geçmişi var

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER