Danıştay 13'üncü Dairesi, İstanbul Atatürk Havalimanı millet bahçesi ihalesini iptal etti.

Atatürk Havalimanı, İstanbul Havalimanı açıldıktan sonra hava trafiğinin çakıştığı gerekçesiyle 2019'da tarifeli uçuşlara kapatılmıştı.

Pandemi döneminde pistine hastane inşa edilen havalimanının millet bahçesine dönüşümü için Nisan 2022'de ihaleye çıkılmış, Mayıs 2022'de de pistte yıkıma başlanmıştı.

İhaleyi, 2 milyar 127 milyon 978 bin liralık teklifin sahibi Yapı&Yapı şirketi almıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ihalenin iptali için dava açmıştı.

İhalenin iptaline oybirliğiyle karar verildi

İBB’nin TOKİ ile Çevre Bakanlığı’na karşı açtığı davada, Ankara 16'ncı İdare Mahkemesi, 7 Eylül 2023 tarihli kararıyla 'ihalede hukuka aykırılık bulunmadığı' sonucuna varmış ve davayı reddetmişti. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre İBB’nin temyiz başvurusunu karara bağlayan Danıştay 13'üncü Dairesi ise davanın idare mahkemesi tarafından reddedilmesinde 'hukuki isabet bulunmadığını' kaydetti.

Ankara 16'ncı İdare Mahkemesi’nin kararını bozan Danıştay 13'üncü Dairesi, karar düzeltme yolu kapalı olmak üzere kesin olarak ihalenin iptaline oybirliğiyle karar verildi.

Editör: Altan Sancar