Salı, Mayıs 28, 2024

“17 bin öğrenci bütün soruları doğru yanıtlayabiliyorsa PİSA’da nasıl 50.sırada yer alıyoruz?”

CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, şaibe tartışmalarına yol açan TEOG sınavını Meclis’e taşıdı. Sarıhan, “17 bin öğrenci bütün soruları doğru yanıtlayabiliyorsa PİSA’da nasıl 50.sırada yer alıyoruz?” diye sordu

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, son olarak Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in , TEOG’daki 17 bin birinciyle ilgili olarak “Bu durum şaşırtıcı değil. Normal sınavda nasıl 100 alan öğrencimiz varsa, burada da var. TEOG’da 665 birinci oldu, her iki dönemde bütün testleri doğru yaptılar” sözleriyle açıklık getirmeye çalıştığı şaibe iddialarıyla tartışılan TEOG sınavına ilişkin soru önergesi verdi.

Sarıhan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde,  KPSS 2010 sınavlarında benzer bir durum olduğunu  ve soruların sızdırıldığının ortaya çıktığını hatırlatarak, .Uluslararası Eğitim Değerlendrime Testi 2016 sonuçlarına göre,  oldukça gerilere düşerek 72 ülke arasında ancak 50. sırada yer bulan Türkiye’nin son TEOG sınavında nasıl bu kadar büyük bir başarı yakaladığını sordu.

“YÜKSELEN TABAN PUANLARININ YARATTIĞI MAĞDURİYETE BİR ÇÖZÜMÜNÜZ VAR MI? “

“1. Dönem TEOG yapılan sınavda soruların tamamını doğru yapan öğrenciler, 2. Dönem TEOG sınavında da tüm soruları cevaplamış  mıdır?” sorusuna cevap arayan Sarıhan,  “Soruların tamamını doğru yapan öğrenciler hangi il ve okulların öğrencileridir? Aynı okul veya sınıftan soruların tamamını bilen öğrencilerin sayısı nedir? Bu okulların isimleri nedir?” diye sordu.  Sarıhan ayrıca, TEOG’da soruların tamamını doğru yanıtlayan öğrencilerin aynı derse ait diğer sınavlardaki başarılarının ne olduğunun da açıklanmasını istedi.

Sarıhan son olarak, bu denli büyük çapta bir başarı oranı sağlanmasının,  okullara yerleştirmede kullanılacak olan taban puanları da yükselteceğini dolayısıyla öğrencilerin hedefledikleri okullara giremeyeceklerini belirten Sarıhan “Bahsi geçen şaibe iddiaları doğruysa okullara yerleştirme taban puanları hakkında bir düzenleme yapılacak mıdır?” diye sordu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER