Cuma, Ağustos 12, 2022

Zarrab’ın itiraflarında ikinci gün: Erdoğan bu ticaretin başlatılması için talimat verdi

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı, Reza Zarrab’ın ise itirafçı olarak tanık sandalyesinde oturduğu dava 2. gününde önemli gelişmeler oldu.

Davadan ayrıntılar şöyle:

Zarrab, İstanbul Trafik Şube Müdürü ile görüşüp bir toplantıya geç kalmamak için emniyet şeridini kullanmak üzere izin aldığını aktardı.

Zarrab, geçmişteki yolsuzluk tapelerine de yansıyan Zafer Çağlayan’ın özel kalemi Onur Kaya ile görüşmesini anlattı. Görüşmede Zafer Çağlayan hakkında konuştuklarını aktaran Sarraf, “İran delegeleri ile bakan arasında bir toplantı düzenleyecektik” dedi.

Zarrab’ın imasına göre Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Çin, Japonya ve İtalya da İran’a yönelik ABD ambargosunu delme konusunda rol oynadı.

Zarrab, Zafer Çağlayan ile birlikte İran heyetiyle defalarca toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi. Ancak bu toplantılara İran Petrol Bakanının katılmadığını söyleyerek Halkbank Genel müdürü Süleyman Aslan ve Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın orada hazır bulunduğunu ekledi. İranlıların toplantıda Halkbank’tan uluslararası ödemelerini yapabilmeleri için talepte bulunduğunu söyledi. Sarraf’ın anlattığına göre planın ilk kısmı İran Petrol Şirketi’nden gelen parayı Hindistan’daki Halkbank hesabına aktarmaktı. İkinci kısımda ise Halkbank şirket adına uluslararası ödemeleri yapacaktı. Sarraf ardından çizdiği tabloya eklemeler yapmak için tekrar ayağa kalktı.

Ama Süleyman Aslan aldığı büyük riskten “rahatsız olduğunu” Zarrab’a belirtmiş. Bir şekilde geleceğini garanti altına almak istiyormuş Aslan.

Süleyman Arslan para istiyordu,” diye ifadesine devam eden Zarrab, Halkbank’ın genel müdürüne rüşvet vermek için dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’dan izin almam gerekirdi diyor.

Zarrab, Çağlayan’ın zaman zaman, Zarrab’ın şirketine ait hesap ekstrelerini bizzat kontrol ettiğini söylüyor.

Zarrab, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın da işin içine girmek istediklerini söyledi

Soru: “Peki o dönemde Türkiye’nin başbakanı kimdi?” Zarrab: “Recep Tayyip Erdoğan”

Zarrab: Sayın Başbakan (Recep Tayyip Erdoğan) bu ticaretin başlatılması için onay ve talimat verdi

Zarrab, sanık Atilla’ya “kesinlikle” rüşvet vermediğini söylüyor.
“Zaten ekonomi bakanına rüşvet ödüyordum. Halkbank’ta diğer kişilere ödeme yapmama gerek yoktu” diyor.
Zarrab, Atilla’nın rüşvet talep etmediğini de ekliyor.

Zarrab, dönemin içişleri bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’den yardım istediğini söyledi. Barış Güler, o dönem Zarrab’ın şirketinde danışmanlık yapıyordu. Zarrab, Barış Güler ile bire bir görüşmeler yaptığını, telefonda konuştuğunu ve Whatsapp üzerinden mesajlaştığını belirtti..

Dün başlayan davada Reza Zarrab, davayla ilgili çok önemli itiraflarda bulunmuştu.

Dün görülen duruşmaya ayakları zincirli halde mahkum üniformasıyla katılan Zarrab, Hakan Atilla’ya karşı tanık sandalyesine oturmuş ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delerek nasıl haksız kazanç elde ettiğini anlatmıştı. Zarrab itiraflarında Aktifbank ve Halkbank ile bu hususta nasıl ortak çalıştıklarını, Mehmet Hakan Atilla’nın yaptırımlar konusundaki bilgisini, Egemen Bağış’ın kendisine yardımını ve Zafer Çağlayan’a verdiği yüzlerce milyon liralık rüşveti itiraf etmişti.

İlk duruşmada neler olmuştu?

Zarrab, mahkeme salonuna sivil kıyafetleriyle geldi.

Zarrab, hapishanedeki tehditler nedeniyle FBI korumasında tutulduğunu söyledi.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
49,322TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER