Cuma, Ağustos 12, 2022

Zarrab davanın 6. günündeki çapraz sorguda neler söyledi?

ABD’de Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklu olarak yargılandığı ve Reza Zarrab’ın itirafçı olduğu davada altıncı oturuma gelindi.

New York’ta görülen davanın 5. duruşmasında sanık Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Zarrab’ı çapraz sorguya almıştı. Zarrab, Mehmet Hakan Atilla’nın ‘çarka çomak sokan biri’ olduğunu söyleyerek Süleyman Aslan’ı uyardığını söylemiş, Hakan Atilla’ya hiçbir zaman rüşvet vermediğini iddia etmişti.

New York’taki davanın konusu ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama.

Duruşmada yaşananlar:

Avukat Cathy Fleming, Yargıç Berman’a, ses kayıtlarının dinletileceğini bildirdi. Savunmanın elindeki ilk ses kaydı dinletildi. Zarrab, kayıttaki konuşmanın Süleyman Aslan ile arasında olduğunu kabul ederek, konuşmanın Atilla ile Aslan arasındaki bir toplantıdan sonra yapıldığını doğruladı. Sarraf’a Atilla’nın ofisine hiç girip girmediği soruldu, Zarrab, ise hatırlamadığını, ofisin hangi katta bulunduğunu dahi bilmediğini belirtti.

Zarrab, “İlk günkü ifadenizde sorulara yanıt olarak, sorumluluğunuzu kabul etmek ve hapisten bir an önce çıkmak için en hızlı yolun işbirliği yapmak olduğunu söylemiştiniz, değil mi?” şeklindeki soruya “Evet, bunun en hızlı yöntem olduğunu söyledim.” şeklinde yanıt verdi.

Avukat Cathy Fleming, Yargıç Berman’a, ses kayıtlarının dinletileceğini bildirdi. Savunmanın elindeki ilk ses kaydı dinletildi. Sarraf, kayıttaki konuşmanın Süleyman Aslan ile arasında olduğunu kabul ederek, konuşmanın Atilla ile Aslan arasındaki bir toplantıdan sonra yapıldığını doğruladı. Zarrab’a Atilla’nın ofisine hiç girip girmediği soruldu, Sarraf ise hatırlamadığını, ofisin hangi katta bulunduğunu dahi bilmediğini belirtti.

Duruşma iki ayrı ses kaydının dinletilmesiyle devam etti. İlk kayıtta 17 Ekim 2013’te, Levent Balkan’ın Halkbank’ta çalıştığı dönemden aylar sonra yapılan Sarraf ile Rüçhan Bayar arasındaki görüşme yer aldı. Fleming, Sarraf’a “Çalışanlar size saygılı davranıyordu, değil mi?” diye sordu. Sarraf ise soruya “Halkbank personeli, çalışanları her zaman her konuda bana saygılı davranıyordu… Ben de onlara saygılı davranıyordum” yanıtını verdi.

Fleming, Sarraf’ın telefonda kadın Halkbank çalışanına işiyle ilgili yalan söylediğini belirtti. Sarraf da ithamı kabul ederek “Alt kademedekilerin bizim ne yaptığımızdan haberi yoktu” dedi. Sarraf “Elbette bu işlemin İranlı NIOC şirketiyle bağlantılı olduğu bilgisini vermedim. Telefonda bu konuları açıktan konuşmuyorduk.” dedi. Sarraf işin içinde sadece üst kademelerin olduğunu belirtti.

Avukat Cathy Fleming, Yargıç Berman’a, ses kayıtlarının dinletileceğini bildirdi. Savunmanın elindeki ilk ses kaydı dinletildi. Sarraf, kayıttaki konuşmanın Süleyman Aslan ile arasında olduğunu kabul ederek, konuşmanın Atilla ile Aslan arasındaki bir toplantıdan sonra yapıldığını doğruladı. Sarraf’a Atilla’nın ofisine hiç girip girmediği soruldu, Sarraf ise hatırlamadığını, ofisin hangi katta bulunduğunu dahi bilmediğini belirtti.

Duruşma yeni ses kayıtlarının dinletilmesiyle devam etti. Kayıtlarda Sarraf ile Rüçhan Bayar arasında 1 Mart 2013 tarihinde yapılmış bir görüşmeye ilişkin ses kaydı da dinletildi. Bayar kayıtta Sarraf’a “Biri para veya rüşvet almazsa bile, ona bir kol saati vermen lazım” diyor ve saatin Rolex marka olduğunu söylüyor. Sarraf konuşmayı doğruladı.

Dinletilen yeni bir kayıtta Sarraf ile adamı Happani’nin konuşurken kullandıkları “Çikinova” kodunu Sarraf şöyle açıkladı: “Çikinova, gerçek olmayan, gerçek malların olmadığı ticari işler için çalışanlarımız arasında kullandığımız bir terimdi.”

Davanın ilk 5 gününde neler yaşandı?

Reza Zarrab tanık sandalyesinde: Zafer Çağlayan’a yaklaşık 40-50 milyon Euro rüşvet verdim

Zarrab’ın itiraflarında ikinci gün: Erdoğan bu ticaretin başlatılması için talimat verdi

Zarrab davanın 3. gününde tanık sandalyesindeydi

Zarrab’ın tanık koltuğunda olduğu dava 4. gününde

Zarrab çapraz sorguda neler söyledi?

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
49,322TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER