Yunanistan’da binlerce gösterici, hükümetin ekonomi  politikalarını ve kreditörlerin talep ettiği “kemer sıkma” önlemlerini protesto  etti.

Mücadeleci İşçi Cephesinin (PAME) çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık  10 bin kişi, meclisin bulunduğu Sintagma Meydanı’na yürüdü.

Yunanistan gündemiyle dün gerçekleşen Avro Grubu toplantısından sonra  gerçekleşen gösteride, Radikal Sol İttifak Partisi (SYRIZA) – Bağımsız Yunanlar  (ANEL) hükümetiyle kreditörler arasındaki müzakereler de protesto edildi.

Aralarında işçi, esnaf ve öğrencilerin de bulunduğu grup, “Korku yok,  boyun eğmek yok, onurlu yaşam için mücadeleye devam” şeklinde slogan attı.

 

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı yaklaşık iki saat süren gösteri  sebebiyle kent merkezindeki yollar araç trafiğine kapatıldı. Benzer bir gösteri  de ülkenin ikinci büyük kenti Selanik’te gerçekleştirildi.

Mali krizdeki ülkenin 2010 yılından bu yana aldığı 86 milyar avroluk  üçüncü kurtarma paketi kapsamında reformlara ilişkin gözden geçirme süreci  taraflar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle tamamlanamıyor.

Ülkenin uluslararası kreditörleri, kurtarma paketi karşılığında  emeklilik maaşlarında kesintiler, vergi artışları ve sert mali hedefleri içeren  reformlar talep ediyor.

Müzakerelerde, uzlaşmazlık konularından biri de toplu iş  sözleşmelerinde değişiklik ve işten çıkarmaların kolaylaştırılmasını öngören  istihdam piyasası reformu.