YÖK Başkanı Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2024 yılında yeni sistemin ilk sınavının yapılacağıyla ilgili sözlerinin gündemde olmadığını söyledi.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, yükseköğretime giriş sistemi ile ilgili “Bizim şu aşamada önümüzdeki meselelerin hiçbirisinin arasında sistem değişikliği yer almıyor. Mezunlarını 4-5 sene sonra göreceğimiz bir sistem ile, yani bilinmezliklerle dolu bir sisteme ilişkin bir süreç başlatmamız aklen ve bilimsel olarak mümkün değil” dedi.

Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk, yeni eğitim sistemi ile ilgili yaptığı açıklamada ““Hem öğretmen eğitimi hem de buna benzer konularda. Ortaya koyduğumuz ortaöğretim tasarımına uygun bir yükseköğretim kurumları sınavı nasıl yapılır? Ortaöğretimdeki sınavların kendisi nasıl yapılır, yani ders sınavları nasıl yapılır? Bütün bunların cevabını ortaya koyup, çok kısa bir süre içerisinde bu sistemin ilk sınavı 2024 yılında olacak. Yani yeni başlayan sistemde yeni sınav denilen şey, 2024 yılına denk geliyor. O zamana kadar çok büyük süremiz var. Biz bunu çok daha kısa sürede netleştirmiş olacağız. Kendimize sorduk, bütün bunları tek bir sistemde nasıl buluşturacağız? Hepsi parça parça güzel, nasıl bütünleştireceğiz. Bunu bütünleştirmek asıl zamanı alan şey bu” ifadelerini kullanmıştı.