Şeriatı eleştirdiği için hedef gösterilen Youtuber Diamond Tema'nın açıklamalarını 'provokatif ve hakaret içerikli' olarak değerlendiren Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, şimdi de açıklamaların suç içerip içermediğine mahkemenin karar vereceğini söyledi.

Youtube’da katıldığı tartışma programında şeriatı eleştirdiği için hedef gösterilen ve ardından ‘Muhammed Peygamber’e hakaret ettiği’ iddiasıyla hakkında ‘halkın bir kesimini aşağılama’ ile ‘dini değerleri aşağılama’dan soruşturma başlatılan Tema için yakalama kararı çıkartılmıştı.

Özgür Özel: Cemevlerini yasal ibadethane, Alevileri eşit yurttaş yapana kadar mücadele edeceğiz Özgür Özel: Cemevlerini yasal ibadethane, Alevileri eşit yurttaş yapana kadar mücadele edeceğiz

Yakalama kararını X hesabından duyuran Tunç, Tema'nın açıklamalarını 'hakaret içerikli, çirkin ve provokatif ifadeler' olarak değerlendirmişti.

Tunç, daha sonra bu açıklamasını alıntılayarak yaptığı ikinci paylaşımında daha 'tarafsız' bir yaklaşım sergilemeye çalıştı: "...Son zamanlarda bazı sosyal medya mecraları ile basın yayın organlarında peygamber efendimize yönelik ifade özgürlüğü sınırlarını aşan, karalayıcı ve çirkin ifadelerin kullanılması nedeniyle başlatılan adli soruşturmalardan rahatsız olanların yaptığı eleştiriler, haksız eleştirilerdir. Bu tür düşünce açıklamalarının suç olup olmadığını değerlendirecek olan soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcılarımız, kovuşturma aşamasında da tarafsız ve bağımsız mahkemelerimizdir."

https://twitter.com/yilmaztunc/status/1803390205790957651

"...Ortada suç ve hüküm yokken Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı azgın bir grubu memnun etmek için Adalet Bakanı sıfatıyla 'ifade özgürlüğü sınırlarını aşan, hakaret içerikli, provokatif ve çirkin' ifadelerini kullanıyor, ardından tarafsız ve bağımsız mahkemelerden bahsediyorsunuz. Bu çelişkili duruma düşmekten çekinmiyorsunuz, bari bakanlık makamını düşürmeseydiniz." 

ü

Editör: Ece Piroğlu