Yerine kayyım atanan Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, 19 yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

DEM Partili Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış 3 Haziran sabahı gözaltına alınmış, daha sonra da belediyeye kayyım atanmıştı. Akış, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘örgüt üyeliği’ soruşturmasından gözaltına alınmıştı. Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden yargılama sürecinde Akış’ın da aralarında bulunduğu dokuz kişinin ‘örgüt yönetici olmak’, beş kişinin ise ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla cezalandırılması talep ediliyor.

Akış’ın 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapsinin talep edildiği duruşma bugün görülüyor.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sadece Akış katıldı. Hakkari belediye eş başkanı, savunmasında 'hakkındaki yargılama sürecini yürüten dönemin savcı, polis ve hakiminin FETÖ’cü olduğunu, hazırladıkları dosyanın siyasi olduğunu' söyledi.

Akış, şunları dedi:

  • Bugün gündeme alınan dosyanın da siyasi olduğunu söylüyorum. Benim başım dik. 53 yaşındayım bunca yıldır mücadele ediyorum ve mücadele etmeye devam edeceğim. Benim kaçtığıma ilişkin haberlerin yapıldığını duydum, ben asla kaçma girişiminde bulunmadım. Ben yaptığım her şeyin arkasındayım, siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum.
  • Ben barış dedim, kardeşlik dedim, adalet dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm, bundan sonra da öyle yapacağım. Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Başım dik bir şekilde karşınızdayım. Sizden ne beraat ne tahliye talep etmiyorum.
  • Yeniden iddianame hazırlanmasını talep ediyorum. Neden bir dört ay, bir yıl önce yargılanma yapılmadı da şimdi yapılıyor? Bu yargılamanın siyasi olduğunu biliyorum. Ben bugüne kadar tek kuruşuna kadar hiçbir şeye dokunmadan halkımız için görevimi şerefiyle yaptım.

Akış'ın konuşmasının ardından avukatların savunmalarına geçildi.

Savunmanın ardından mahkeme kararını açıkladı.

CHP'den Özel-Esad görüşmesine ilişkin açıklama: Görüşecekler ancak tarih ve yer netleşmedi CHP'den Özel-Esad görüşmesine ilişkin açıklama: Görüşecekler ancak tarih ve yer netleşmedi

Mahkeme, Akış’a 19 yıl altı ay hapis cezası ve tutuklama kararı verdi.

DEM Partililere polis ablukası

Gazeteci Ruşen Takva'nın aktardığına göre karardan sonra, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları'nın da aralarında olduğu DEM Parti milletvekili heyeti, polis ablukası altında valilik önünde oturma eylemine başladı. Yine Takva'nın aktardığına göre polis Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez’e müdahale etti.
Editör: Altan Sancar