Yeni Çeltek Maden Ocağı’nda açlık grevindeki yaklaşık 200 işçiyi CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer ziyaret etti. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel maden sektörü için Soma faciasının bir milat olması gerektiğini ifade etti. Madencilerin çalışma koşulları, işçi sağlığı ve iş güvenliği için bir milat olarak görülmesi gereken faciadan sonra bugüne geldiklerini anlattı. 

BirGün’e konuşan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek maden ocağının 2013’te Soma A.Ş.’ye devredildiğini ve bu bölge ile ilgili ertesi yıl termik santral amaçlı ÇED raporu alındığını hatırlattı. Zeybek, “Maden ocağının kapatılması kararı bu santralle doğrudan ilişkili. İşçilere altı ay önce Soma’da göreve başlamışlar gibi belgeler imzalatılmış. Madenci dostlarımız burada çalışmayı sürdürmek istiyor. Kimse unutmasın, burası 1980 askeri darbesi öncesinde büyük bir maden direnişine ev sahipliği yapmıştı. Aynı koşullar şu anda da ortaya çıkıyor. Her ne koşulda olursa olsun, bu onurlu mücadelenin takipçisi olacağız” dedi. “Burayı işleten şirket şaşırtıcı derecede, cumhurbaşkanıymış gibi korunuyor ve kollanıyor” ifadelerini kullanan Zeybek, işçilerin mücadelesinin sonuna kadar yanında olacaklarını belirtti. 

CHP’li vekiller Cumhuriyet Halk Partisi olarak işçilerin direnişine sonuna kadar destek vereceklerini belirttiler.