UZLAŞILAN KONULAR

Yeni anayasa: AK Parti heyetinin hem CHP, hem de MHP ile yaptığı görüşmelerden çıkan ortak sonuç, Türkiye’nin 12 Eylül Anayasası’ndan arındırılarak, halk desteğinin de alındığı sivil bir anayasa üzerinde anlaşılması oldu. CHP ve MHP heyetleri, daha önce Meclis çatısı altında kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun görevini sürdürmesi gerektiğini görüş bildirirken, daha önce uzlaşılan 60 maddenin kabul edilerek, "61’inci madde" ile yola devam edilmesi yönünde anlaşma sağlandı. Meclis’te grubu bulunan 4 partinin eşit sayıda üye vermesi ile kurulan komisyonun yeni aynı şekilde işlemesi, AK Parti heyetinin HDP ile görüşmemesi bağlamında dikkat çeken başka bir nokta oldu.

Meclis içtüzüğü: TBMM internet sitesinde "Meclis’in el kitabı" da denilen Meclis içtüzüğü ile; genel kuruldan komisyonlara, Başkanlık Divanı’ndan danışma kurulu ve siyasi parti gruplarına kadar Meclis içindeki kurumlar yapı ve işleyişleri İçtüzük’le düzenlenir. Milletvekillerinin teklif ve önerge verme, konuşma imkan ve süreleri gibi kanun yapımı ve denetim faaliyetleri, yine İçtüzük’ün düzenlediği konular arasındadır. 1973 yılında yazılan Meclis İçtüzüğü’nde çeşitli değişikliler yapılarak bugüne kadar gelmiştir. AK Parti heyetinin CHP ve MHP ile yaptığı görüşmelerde bu içtüzüğün de değişmesi konusunda mutabakata varıldı. Üzerinde görüşülen başlıca konu ise, birçok ülkedeki işleyiş göz önüne alındığında yasa tasarılarının ve tekliflerin önce komisyonlarda uzlaşılarak daha sonra Meclis’te oylamaya sunulması yönünde, Meclis çalışmasını daha hızlandırılacak şekilde düzenlenmesi gerektiği düşüncesinde birleşildi.

AB ile uyum yasaları: CHP ve MHP heyetleri Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliği yolunda çıkarması gereken uyum yasalarında AK Parti’ye destek vereceklerini açıkladı. CHP’li Koç bu konuda "CHP AB ile getirilen tüm paketlere olumlu oy kullanmıştır" derken, MHP’li Öztürk de daha önce olduğu gibi destek sağlayacaklarını açıkladı.