Pazartesi, Nisan 15, 2024

Yavaş’tan İYİ Parti adayı Yıldırım’a sert tepki: Ruh sağlığını kaybetmiş, Mamak belediye başkanlığını istedi

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti ABB adayı Cengiz Topel Yıldırım’ın kendisine yönelik yolsuzluk ithamlarına yanıt verdi. Yavaş, Yıldırım’ın kendisinden Mamak Belediye Başkan adaylığı istediğini ancak adaylık verilmeyince ‘karalamaya’ başladığını ifade etti.

İYİ Parti’nin eski CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı Cengiz Topel Yıldırım’ın Mansur Yavaş’ı yolsuzluk ithamlarıyla hedef almasının ardından başlayan tartışma sürüyor.

İYİ Parti GİK üyesi Uğurhan Ferudun Berat Tiryaki’nin tepki göstermesinin ardından ABB Başkanı Mansur Yavaş da Yıldırım’ın iddialarına cevap verdi.

Yavaş, TV100 kanalında Candaş Tolga Işık’ın sunduğu Az Önce Konuştum programında gündem ve seçimle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Yavaş, İYİ Parti adayı Yıldırım’ın kendisiyle ilgili iddialarına “İhaleye fesat karıştırmak konusunda onun tecrübesi çoktur şimdilik o kadarını söylüyorum. Cengiz Topel Yıldırım geldi benden Mamak Belediye Başkanlığını istedi. Biz de vermeyince bu sefer bütün televizyonlara sadece Mansur Yavaş’ı karalamak için gidiyor. Ruh sağlığını kaybetmiş bu arkadaş” şeklinde yanıt verdi.

Yavaş, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Onun söylediği doğru, nasıl doğru diyeceksiniz? İhaleye fesat karıştırmakta onun tecrübesi çoktur. İhaleler nasıl yapılıyor? Bizim bütün ihalelerimiz açıktır. Katılımcılar gelip zarflarını teker teker veriyor. Tek tek zarflar açılıyor. İki kişi kuruşu kuruşuna aynı teklifi vermiş. Fakat birisi eksik evraktan elenmiş. Aynı fiyatı veren ihaleyi alamamış. O ihale uzmanıdır. Çok girip çıkmıştır ihalelere. Siz ihaleye girmeden aynı rakamı verip veremeyeceğini nereden bilebilirsiniz ki? 10 tane katılımcı var. Biri elenmiş, dokuz katılımcı var. Biri fiyatta daha fazla kırım yaparak ihaleyi almış. Böyle bir şey iddia edildiğinde savcılığa gidin diyorum. Lafı ortaya bırakıp geri kaçmayacaksın.

Aday olduğu partinin genel başkanı ile ben 40 ile gitmişimdir. Her yerde Akşener benim dürüstlüğümü anlatmıştır. Akşener’i yalanlıyor. Basına yansıdığı için söylemek zorundayım. Geldi benden Mamak Belediye Başkanlığı’nı istedi, biz de vermeyince oralarda Yavaş’ı karalıyor. Madem Yavaş yanlış bir insan neden bizle çalışma istedi? ‘Mamak’tan belediye başkanı olamazsın’ dedik, gitti. Lafı ortaya alıp kara almak için böyle konuşmak olmaz. Namuslu bir insansa gidip evrağı savcılığa verecek. Attığı iftiranın bedelini kendisi ödeyecek. Durmuş, durmuş bunu seçime giderken mi öğrenmiş?

İYİ Partili Yıldırım’a: Ruh sağlını kaybetmiş bu arkadaş

Ruh sağlını kaybetmiş bu arkadaş. Gitsin savcılığa başvursun. Bize bunları savunmak zorunda bıraktırıp projelerimizi anlatmaktan geri koyuyorlar. Bunun muhattapları bizim şirketlerimiz, genel müdürlerimizdir. Herkes ağzından çıkanın sonucuna katlanacaktır.”

‘Beşikçioğlu’nu istemedim değil, adaylığından haberim yoktu’

Ankara’da ilçe belediye başkanlarının belirlenmesindeki rolü de sorulan yanıt, “Oldu biraz, daha önceden çalışma yapmıştık. Bütün ilçelerde tek tek muhtemel adayları yan yana koyup çalışma yaptık. En çok oyu alma potansiyeli olan isimleri partinin önüne koyduk, kabul ettiler. Benim önerdiğim isimlerden bir çoğu ilçe teşkilatı tarafından da kabul görüp onaylandığı için genel merkezde kabul edildi. (Erdal Beşikçioğlu’nun Etimesgut adaylığı) Ben istemedim değil, Erdal beyin adaylığından haberim yoktu. Başka isim önermiştim sadece. Yoksa Erdal beyle daha önceden tanışırız. Dizilerinde Ankara’nın reklamı yapılıyor diye destek olduk. Sevdiğimiz bir insandır. Tek hedefimiz Ankara’da ilçe sayımızı arttırmak, inşallah Erdal bey ile arttıracağız. Anketlerde önde görünüyor. Erdal Bey istekli, başarılı olacağına inanıyorum. Belediye başkanının kapısı herkese açık olmalıdır. Sosyal medya üzerinden çok rahat ulaşıyorlar. 153 hattımız var, ilk seçildiğimde günlük 2-3 bin talep geliyordu, bunların bir kısmına ben kendim de dönüyordum. Sosyal medyanın artmasıyla insanlar artık sosyal medyadan ulaşıyorlar.”

Köksal’ın açıklamaları: Bu bir terör hassasiyetidir, bu hassasiyet bende de var

CHP’nin Afyon Belediyesi Başkanı adayı Burcu Köksal’ın açıklamalarına da değinen Yavaş, “DEM Parti hariç herkese kapılarım açık mı diyeceksiniz” sorusuna, şöyle yanıt verdi:

“5 yıl belediye başkanlığı yaptım, kimseye kapı kapatmadık. Görüşlerini beğenmeyebilirsiniz, kızabilirsiniz. Seçildikten sonra herkesten vergi alıyorsunuz. Böyle yaptıktan sonra insan ayırırsanız kul hakkı yersiniz. Hiçbir belediyede kimliğini çıkar, parti kaydını göster, hangi mezhepsin filan sorulmaz. Rozet çıkarılır. Ben Burcu Hanım’ın aynı şeyi kastettiğini düşünüyorum. Ben DEM ile HÜDA PAR ile işbirliği yapmam anlamında söylediğini düşünüyorum. Hiçbir belediye başkanı böyle bir şey demez. Bu bir terör hassasiyetidir. Bu hassasiyet bende de var. Seçildikten sonra ben polis değilim, emniyet mensubu değilim. Belediye başkanının kapısı herkese açık olur. Burcu Hanım ile görüştüm, net bir şekilde benim gibi düşünüyor. Herkese hizmet vermekte mükellefiz diyor.” 

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER