Cumartesi, Nisan 13, 2024

Yargıtay seçimleri sil baştan: 10’uncu turda da sonuç çıkmadı

Dördüncü gününe giren Yargıtay başkanlığı seçimlerinin iki adaylı 10’uncu turunda da sonuç çıkmadı. Seçimler yeni adaylarla sıfırdan başlayacak.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın dört yıllık görev süresinin dolması nedeniyle 25 Mart’ta başlayan beş adaylı seçimlerin ilk sekiz turundan sonuç çıkmamış, seçimler bugüne ertelenmişti.

Kazanacak adayın 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alması gerekiyor.

Dokuzuncu turdan da sonuç çıkmadı

Yargıtay Başkanı Akarca ve 3’üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez olmak üzere iki adaya indirilen dokuzuncu tur seçimlerinde de sonuç çıkmadı.

Kerkez 138, Akarca da 119 oy aldı. Seçime katılım 336 olarak kayıtlara geçerken, kullanılan oylardan 11’i boş, 68’i ise geçersiz sayıldı.

Yani yarıştan elenen üçüncü aday 3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk’e oy verenlerin büyük çoğunluğu protesto oy kullandı.

Sekizinci tur oylamada diğer aday Şentürk 96 oy almış, üç oy geçersiz sayılmış, boş oy ise kullanılmamıştı.

10’uncu turda sil baştan

Gazeteci Alican Uludağ’ın aktardığına göre kriz 10’uncu turda da aşılamadı. Seçimler sil baştan yeni adaylarla sıfırdan başlayacak.

Uludağ, “Muhsin Şentürk cephesi anladığım kadarıyla yapılan pazarlıkta istediğini alamadığı için hiçbir adayı desteklemiyor” dedi.

10’uncu turda protesto oyların sayısı 71’e çıktı. Akarca 120, Kerkez 138 oy aldı.

Buna göre 1 Nisan’da bir tur oylama düzenlenecek. Sonuç çıkmazsa 2 Nisan’da iki tur, 3 Nisan’da da iki tur oylama olacak.

Uludağ, krizin yerel seçim nedeniyle yoğun olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ‘işaret gelmediği için’ çıktığını söyledi.

Seçimlerde üye tamsayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER