CHP Üsküdar Gençlik Kolları, Sendika.Org’a verdikleri söyleşide gayri meşru referandum sonucuna karşı “Hayır” iradesine sahip çıkarak mücadeleyi sürdürme çağrısı yapmıştı. Güneş, söyleşideki ifadelerin “silahlı mücadele çıkışı” olduğunu öne süren bir haberle CHP’li gençleri hedef gösterdi

Güneş gazetesi 16 Nisan sonrasında YSK’nın skandal kararıyla açığa çıkan gayri meşru referandum sonuçlarına karşı mücadele çağrısı yapan CHP Üsküdar Gençlik Kolları’nı hedef gösterdi.

CHP Üsküdar Gençlik Kolları’ndan Buket Habipoğlu, Umut Kılınç ve Ozan Yılmaz, referandumun ardından yaptıkları açıklama ve sonrasında yaşananlara ilişkin Sendika.Org’dan Ali Ergin Demirhan’a söyleşi vermiş, 13-14 Mayıs’ta iki parça halinde yayımlanan söyleşide CHP’li gençler gayri meşru referandum sonuçlarının kabul edilmesinin mümkün olmadığını, mücadele etmek ve gerekirse bedel ödemek gerektiğini belirtmişti.

GÜNEŞ UYDURDU: CHP’DEN SİLAHLI MÜCADELE ÇIKIŞI

Güneş gazetesi bugünkü (16 Mayıs) nüshasında, Sendika.Org söyleşisindeki bazı ifadeleri cımbızlayarak “CHP’den silahlı mücadele çıkışı” başlıklı bir haber hazırladı. CHP’li gençlerin söyleşide açıkça yazılan adlarını kısaltma olarak veren Güneş, habere kriminal bir hava katmak için gençlerin fotoğrafını da gözlerine bant çekerek yayımladı.

Sendika.Org’dan “terör yandaşı bir haber sitesi” diye bahseden Güneş, Umut Kılınç’ın söyleşide geçen bazı ifadelerini cımbızladığı haberi, “CHP üyelerinin ‘silahlı mücadele’ye yönelik mesaj vermesi, genel merkezden bu yönde bir talimat gelip gelmediğine dair soru işaretlerine neden oldu” şeklinde hileli bir ifade ile bitirdi.

CIMBIZLANAN BÖLÜM

Güneş’in haberinde cımbızlanmış ifadeler üzerine kurulu ilgili bölüm şöyle:

Gençlik kolları üyesi U.K, kendisine yöneltilen “Siz bedel ödemekten bahsediyorsunuz, ‘Gerekirse ölürüz’ diyorsunuz” hatırlatması üzerine verdiği cevapla kan dondurdu. U.K. “Babam da zamanında sokakta mücadele etmiş, belki silahlı çatışmalara girmiş bir insan. Bu tamamen yaşanmışlıkla alakalı bir şey. Ama o bir bedel ödemiş bu ülke için, başarısız olmuş veya başarılı olmuş, benim de bedel ödemem gerekiyor. Belki ben başarılı olacağım” diye konuştu.

Oysa Güneş’in hedef gösterdiği Umut Kılınç aynı söyleşide, “Yani biz geri kazanacağız ama nasıl? Seçimle mi! Biz de çıkıp da kanlı bir devrimden bahsetmiyoruz, kesinlikle öyle bir amacımız olmamalı da” ifadesini kullanıyordu. Ancak Güneş’in haberinde ne kağıt baskıda ne internet sitesinde söyleşiye link verilmiyor. Böylece Güneş okuru tam olarak ne dendiğini görmeden cımbızlanmış ifadeler üzerine kurulu bir haber okuyor.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Güneş’in haberi ile ilgili Sendika.Org’a konuşan Umut Kılınç, cımbızlama yöntemiyle hazırlanan haberin kötü niyetli ve hedef gösterme amaçlı olduğunu, haberle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Sendika.Org da Güneş’in ithamları ve çarpıtma haberi ile ilgili gerekli hukuki girişimlerde bulunacak.