Pazar, Nisan 14, 2024

Yabancı yatırım kuruluşları MB’nin faiz kararını değerlendirdi

Yabancı yatırım kuruluşları, Merkez Bankası’nın (MB) 500 baz puanla beklentilerin üzerindeki faiz artırım kararını olumlu karşıladı.

MB Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını dün 500 baz puan artırarak yüzde 45’ten 50’ye çıkarmıştı.

Uzmanlar gibi yabancı yatırım kuruluşları da MB’nin aldığı ‘sürpriz’ faiz kararını olumlu karşıladı.

‘Faiz indirimi üçüncü çeyrekte başlayabilir’

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın Türkiye raporunda, şunlar dendi: “MB’nin söz konusu faiz kararının, bankanın fiyat istikrarını sağlamaya dair kararlılığı ve geleneksel politikalara bütünüyle geçişe yönelik güvenilirliğini artırabileceğini düşünüyoruz. Faiz artırımının yerel seçimlere iki haftadan az bir süre kala yapılması sinyal etkisini daha da güçlendirdi.”

MB’nin anketinde yıl sonu enflasyon beklentisinde görülen artışın büyük ölçüde geriye dönük bakışı yansıttığı belirtilen raporda, şöyle devam edildi: “Enflasyon beklentilerinin yükselmediğini düşünüyoruz. Söz konusu kararın yeni bir sıkılaşma döngüsünün başlangıcı olduğunu düşünmüyoruz. Bu adım, TL’de değer kaybı beklentilerinin önüne geçebilmek ve enflasyon beklentilerini düşürmek amacıyla atıldı.”

Raporda, enflasyonun yılın ikinci yarısında sert bir şekilde düşmeye başlamasıyla yıl sonunda yüzde 33’e gerilemesi ve MB’nin üçüncü çeyrekten itibaren faiz indirimlerine başlamasının beklendiği kaydedildi.

‘Cesaret verici ve olumlu’

Merkezi Britanya’da bulunan çok uluslu yatırım bankası HSBC de müşterilerine gönderdiği raporda, MB’nin beklenmeyen faiz artırım kararıyla ilgili “Yaklaşan seçimlere rağmen para politikasının kararlılıkla sıkılaştırılması cesaret verici ve olumlu” dedi.

Faiz koridorunun genişletilmesi kararının da gelecek dönemlerde MB’nin farklı önlemler ve/veya likidite yönetimi araçlarını kullanmaya devam edebileceğini gösterdiği kaydedilen raporda, TCMB’nin piyasa likidite koşullarını izleyeceği ve gerektiğinde sterilizasyon araçlarını kullanacağı bildirildi.

‘TL’de uzun pozisyon almaya ilişkin güvenli’

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank da Türkiye ile ilgili yayımladığı raporda, yaklaşık 10 gün önce uzun TL carry trade pozisyonlarını kar ile kapattıklarını anımsatarak, MB’nin dünkü faiz kararının ardından yeniden ‘TL’de uzun pozisyon almaya ilişkin güvenli hissettiklerini’ aktardı.

Son faiz artışının rezervler üzerindeki baskıları gevşeteceği öngörülen raporda, Türkiye’nin dezenflasyon hedeflerinin ‘gitgide daha gerçekçi göründüğünün’ altı çizildi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER