Pazar, Eylül 25, 2022

Ya Meclisi açın ya da gelin çayımızı için…

Enflasyon tartışması sadece rakamlar üzerinden değil kurumlar üzerinden de tartışılıyor. Bağımsız araştırmacılardan oluşan ENAG hedefte. ENAG Sözcüsü Prof. Dr. Veysel Ulusoy kendileri hakkındaki tartışmalar cevap yazdı.

Yine saldırı başladı… Birkaç soruşturma ve davadan sonuç çıkmayınca şimdi de hapis cezası korkutmasıyla geldiler ENAG’ın üzerine…

Buyursunlar bekliyoruz!

Tabii bu çağrımız TÜİK’in kurumsal yapı için değil, onu husumetle yöneten atanmışlaradır.

Son birkaç yıldan bu yana birçok başkan, başkan yardımcısı ve yöneticinin işten el çektirildiği, tarihinde kamuoyu duyurusunu zorunlu şartlar dışında yapmayan ama yaptığı hatalar ve hesaplamalar konusunda son dönemde oldukça fazla kamuoyu açıklaması zorunda kalan bu güzel kurumumuzun yanlış yöneticilerinedir bu çağrımız.

Devlet kuvvetini arkasına alan, bu kapsamda küçük fakat kat kat kuvvetli ENAG’a temeli olmayan savlarla saldırmak doğal olarak sadece grubu değil, onun açıkladığı fiyat ve enflasyon verilerini kendininki ile özdeşleştiren hane halkını da rencide etmiştir.

Nasıl etmesin ki!

Onun fakirleşmesine neden olan ücret artış hızının yavaşlamasının yanında aşırı bir enflasyon oranı gerçeği ile karşı karşıyayız. Hem reel ücretlerdeki azalma hem de yoksunluğun beslediği fakirlikle boğuşan bir toplumun enflasyon oranını sorgulamasının doğal olduğu bir dönemde ENAG’a yapılan saldırıların tanımlayıcı sıfatı yavuzluktur.

Bir de samimiyetsizlik ve yalancılıktır…

Açıklayalım…

TÜİK’i yönetenlerin ilk soruşturmasının nedeni açıkça TÜİK Kanunu 6. Madde’nin 3. Fıkrasına dayanır. Orada ne diyor kanun… “İstatistikî sonuçlar içeren araştırma faaliyetleri yürüten gerçek kişiler veya özel hukuk tüzel kişiliğine sahip kuruluşlar, araştırmalarının sonuçlarını basın ve yayın yoluyla kamuoyuna açıklamaları hâlinde, araştırmanın kapsam, örnekleme yöntemi ve örnek hacmi, veri derleme yöntemi ve uygulama zamanını araştırma sonuçlarıyla birlikte kamuoyuna açıklamakla yükümlüdürler”.

E tamam…

Hal böyleyken taa baştan beri bunları enagrup.org adresinde vermiş, devletin kurmuş olduğu makale havuzu Dergipark’ta yayınlamış[1] ve Midwest Economic Association yıllık toplantısında sunmuş olan ENAG’a bu kapsamda saldırı niye?

Devam edelim…

Tamam, bunu görmediniz, akademik yapınız buna erişmeye uygun değildi diyelim… İlk soruşturma sonucunda kamuoyuna ENAG’ın kapatılması, web sayfalarının yayına kapatılmasının amaçlanmadığını belirten cümlelerinize rağmen, bir sonuç alamayınca, neden ikinci soruşturmayı doğrudan yayınlarımıza son verdirmek için açtırdınız?

Ne fark vardı iki soruşturma dilekçesi arasında?

***

Sorular o kadar çok ki… Konunun akıl dışı bir platforma gitmemesi için onları kendimize saklayalım.

Ger yönüyle güzelim ülkemizi, onun güzide kurumlarını bir avuç insanın fikrine dayalı bir yönetim tarzıyla yıpratıyoruz. Bu kurumları yönetenler ve ilk soruşturmayı keyifle açtırdığını söyleyen dönemin Maliye Bakanı da halkın enflasyonunun resmi olarak verilenden çok yüksek olduğunu çok iyi biliyor.

Son söz: Tartışmayı şuraya ya da buraya çekmeye gerek yok: Buna lüksümüz de yok. En iyisi açın Meclisi orada canlı yayında halkın gözü önünde karşılaştıralım her şeyi. Açamazsanız gelin çayımızı içerken biz size açıklayalım her şeyi. Kamera kaydı da alarak tabii.

Bir şey daha var…

Maaşlı yorumcularınıza da her ortamda serbest atış yapmalarının hukuki sorun yaratabileceğini belirtin, zira serbest atış sadece fizik biliminde değer bulur.

[1] https://dergipark.org.tr/tr/pub/mfy/issue/60173/846065

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
50,401TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI

%d blogcu bunu beğendi: