Resmi açılış törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra, Bakanlar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Spor ve Gençlik Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile siyaset, spor ve iş dünyasından davetliler katıldı. Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi.

EFSANE İSİM GORDON MİLNE DE AÇILIŞA KATILDI
Başkan Fikret Orman, Yönetim Kurulu Üyeleri, Divan Kurulu Üyeleri, Teknik Direktör Şenol Güneş, Kaptanlar Tolga Zengin ve Necip Uysal’ın yanı sıra efsane teknik direktör Gordon Milne ile siyah-beyazlı formayı hem teknik direktör hem de futbolcu olarak giyen bir çok futbolsever açılışta yer aldı. 

FİKRET ORMAN: "CUMHURBAŞKANI, KARA KARTALIN EVE DÖNÜŞÜNÜN GİZLİ KAHRAMANIDIR"
Başkan Fikret Orman, kürsüye çıkarak duygularını dile getirdi. Fikret Orman, konuşmasında şunları söyledi:
"Halkın takımı olan Beşiktaşımız, halkın Cumhurbaşkanı ile Vodafone Arena’yı açıyor. Değerlerimizi koruyarak bugünlere kadar geldik. Her zaman halkın takımı olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi ile Vodafone Arena’yı inşa ettik. Sayın Başbakanımız her zaman bizimle ilgilendi. Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan, İstanbul’un ağabeyi Kadir Topbaş hep yanımızda oldu. Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşım Umut Güner’in çok emekleri oldu.
Vodafone, bu stat için 14 milyon Dolar ilave yatırım yaptı. Koç Grubu yanımızda oldu. Kalde bize destek verdi. Stadın yapımı için kredi veren Aktifbank’a ve Ahmet Çalık’a teşekkür ediyorum. En başta bizlere inanan taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye 14 yılda sporda büyük bir aşama kaydetti. Bunun en önemli örneği Vodafone Arena. Bu stat futbolun yanı sıra moda ve eğlence aktivitelerine ev sahipliği yapacak. İstanbul’un marka değerini yükseltecek. Vodafone Arena, kolezyumdan esinlenilerek yapılmıştır. Bu stadın fikir babalarından biri sayın Cumhurbaşkanımızdır. Vodafone Arena, sanki yüzyıllardır buradaymış gibi hissedilecek bir stattır. Cumhurbaşkanı, kara kartalın eve dönüşünün gizli kahramanıdır. Beşiktaş’ı her daim destekleyen taraftarımızı alkışlayalım.

ERDOĞAN: BEŞİKTAŞ TARAFTARI, SADAKATİYLE FARKINI HEP ORTAYA KOYMUŞTUR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş’ın yeni stadı Vodefone Arena’nın açılışında yaptığı konuşmada, "Beşiktaş aslında böyle bir stadı çok önceden hak ediyordu. Bugün Beşiktaş’ın çok gecikmiş bir hakkı teslim ediliyor" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına, "Sevgili Beşiktaşlılar, değerli misafirler, Vodafone Arena demek zor geliyor bana ama, Kartal’ın yeni yuvasının hayırlı olmasını diliyorum. Yeni stadında başarılı müsabakalar, bol gollü galibiyetler temenni ediyorum" diye başladı.

Erdoğan şöyle devam etti: "Şöyle düşündüm, bayağı gerilere gidelim dedim. Yani 70’li yıllar, Şeref Stadı’nda oynadığımız yıllar. Ve Beşiktaş’ın altyapısının da Şeref Stadı’nda oynadığı yıllar. Öyle çimen falan yok. Toprak sahada düştüğünüz zaman vücudunuzdan zımpara gibi derinin kalktığı yıllar. O yıllardan, böyle bir stada kavuşmak, o merhalelerden biri oldu. Beşiktaş aslında böyle bir stadı çok önceden hak ediyordu. Bugün Beşiktaş’ın çok gecikmiş bir hakkı teslim ediliyor. Gördüğüm kadarıyla, Kara Kartal’ın şanına yakışır bir eser ortaya çıktı. Fikret Başkan projeyi getirdiği zaman benim de bazı önerilerim olmuştu. Özellikle stadın dış yapısı hakkında. Gördüm ki tavsiyelerimden faydalanmışlar. Tabii en büyük tebriği de Beşiktaşlılar hak ediyor. Kurulduğu günden beri, iyi gününde, kötü gününde takımlarının yanında olan Beşiktaş taraftarı, sadakatiyle farkını hep ortaya koymuştur. Burası, Eski Açık tribün. Amatör Küme’de oynadığımız zaman serbest giriş kartıyla maçlara gelir, demir parmaklıkların arkasından maçı izlerdik."

"SIRADAN BİR ESER DEĞİL"
"Milyonlarca taraftara sahip bir takımda centilmen taraftara sahip olmak çok önemli. Taraftarları, futbolcularımızın heyecanına heyecan katar hale getirirsek, o zaman bu zaferlere Beşiktaş çok daha büyük zaferler katacaktır. Beşiktaş taraftarı, inşallah centilmenliğiyle de akıllarda, hafızalarda yer etmeye devam edecektır. Açılışını yaptığımız bu muhteşem stadın, etkileyici atmosferiyle, buraya gelen tüm takımları kucaklayacağına inanıyorum. Başkan’dan taraftarına, altyapıdaki miniklerine kadar, artık yeni bir dönem başlıyor. Böyle muhteşem bir stada sahip olmak kadar, onun hakkını vermek de inanıyorum ki yerine getirilecektir. Beşiktaşlıların bu stadın ruhuna uygun centilmenliği ortaya koyacağına yürekten inanıyorum. Tabii sıradan bir eser değil. 100 milyona mal olan, 42 bin koltuğa sahip olan, müzesiyle, sadece maçtan maça değil, sürekli halkımıza hizmet veren bir eser ortaya çıkıyor. Bu anlamıyla, burası hakikaten farklı. İnanıyorum ki, diğer statlarda da aynı özelliklere sahip oluruz. Türkiye’nin geçtiğimiz 13 yılda kat ettiği büyük mesafeyi görmek için sadece spor alanında yaptıklarına bakmak yeterlidir. Spor kulüplerimizin 13 yıl önceki altyapısıyla bugünküler arasında dağlar kadar fark var. Beşiktaş, özellikle bir ilçemizin kulübü olarak bir anlam ifade ediyor. Şu anda da kendi altyapısıyla, yetiştirdikleriyle, Beşiktaş geleceğe farklı şekilde yürüsün. Ama önemli olan bir şey var. 13 yılda lisanslı sporcu sayısı 278 binden 6 milyon 225 bine, kulüp sayısı da 6 binden 24 bine yükselmiş durumda. Ve 13 yılda 659 uluslararası spor organizasyonuyla bu alanda da rüştümüzü ispat ettiğimizi düşünüyorum. Bundan sonra bizim için olimpiyat konusu inanın formaliteden ibarettir."

STADIN KAPASİTESİ 41 BİN 903
Vodafone Arena’nın kapasitesi, 41 bin 903 kişi olarak belirlendi. Dolmabahçe’deki statta 147 loca yer alırken, bu localar bin 847 kişi kapasiteli. Statta locaların yanı sıra 2 bin 150 de VIP koltuk bulunuyor. Locaların arka bölümündeki kafeterya, VIP ve yemek alanları da maçların yanı sıra diğer zamanlarda faal olarak kullanılabilecek.