Salı, Nisan 16, 2024

Van’da protestolar devam ediyor: DEM Parti, TİP ve CHP heyetleri açıklama yaptı

Van’da seçilmiş büyükşehir eş belediye başkanı Abdullah Zeydan’ın mazbatasının ‘gasp edilmesi’ sonrası DEM Parti, TİP ve CHP’nin katılımıyla protestolar devam ediyor.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre bu sabah kentte kepenkler açılmadı. Sabah saatlerinde kentin yedi noktasından yürüyüşler başladı. Binlerce kişi sık sık “Abdullah Zeydan onurumuzdur” diye slogan attı.

Bazı yerlerde polisler yurttaşlara biber gazı sıktı, ablukaya aldı.

DEM Parti de Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısını kentte düzenledi. Eş genel başkanlar Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan başkanlığında toplantının ardından yürüyüş düzenlendi.

Kentteki Perihan AVM önüne gelen aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Van büyükşehir belediye eş başkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, siyaseti Leyla Zana, Başak Demirtaş, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP heyeti, SYKP Eş Başkanı Mertcan Titiz, EHP Başkanı Hakan Öztürk, TİP Başkanı Erkan Baş’ın da aralarında olduğu heyet, açıklama için Feqiyê Teyran Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sonrası kitleye açıklama yapıldı. Açıklama sırasında sık sık “Abdullah Zeydan onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı.

Açıklamadan sonraysa toplu halde il seçim kuruluna doğru yürünmeye başlandı.

Ne olmuştu?

Seçimlerde AK Parti’nin ilk defa sıfır çektiği Van’da eş başkan adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal yüzde 55,48’le belediye başkanı olarak seçilmişti.

DEM Parti 2 Nisan’da yayınladığı açıklamasında, Zeydan’ın memnu hakkının seçimden iki gün önce Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine geri alındığını duyurmuştu.

Zeydan’ın haklarının alınmasına tepki yağarken, AK Parti’nin mazbata için İl Seçim Kurulu’na başvurmuştu.

Van İl Seçim Kurulu, AK Parti’nin başvurusunu jet hızıyla kabul etmişti. Zeydan’ın ‘seçilme yeterliliği’ taşımadığına ve mazbatanın ikinci en çok oyu alan adaya verilmesine oy çokluğuyla karar vermişti. Yani yüzde 27’yle Zeydan’ın yarısı kadar oy alan AK Parti adayı Abdulahat Arvas mazbatayı alacak.

‘Mazbata gaspı’ yurttaşlarda infiale yol açmış, sosyal medyada tepki yağmıştı. Öte yandan Van dahil birçok kentte yurttaşlar sokağa inmişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER