İstanbul Burgazada'da yer alan 1'inci derece sit alanı olan Martha Koyu'nun bulunduğu alan, açık teklif usulü yoluyla kiralanacak.

Artı Gerçek'ten Yaprak Akbaba'nın haberine göre 2019 ile 2021'de de devredilmek üzere ihaleye çıkılan Martha Koyu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 'açık teklif usulü' ihaleyle kiralamaya açılacak.

8 Mayıs'ta düzenlenecek ihalenin tahmini bedeli ise aylık 150 bin TL.

2006'da adadaki Hazine’ye ait bir başka araziyle trampa (değiş-tokuş) edilerek Silahtarağa Vakfı’na devredilen koy, böylece Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne geçti.

Martha Koyu’nun da içinde yer aldığı toplam 56 dönümlük arazi koydan Kalkapazankaya’ya kadar uzanan çok geniş bir bölgeyi kapsıyor. Arazi için başvuruyla alınacak turizm ruhsatı, bölgenin turistik işletmelere açık hale gelmesine neden olacak.

CHP'den Özel-Esad görüşmesine ilişkin açıklama: Görüşecekler ancak tarih ve yer netleşmedi CHP'den Özel-Esad görüşmesine ilişkin açıklama: Görüşecekler ancak tarih ve yer netleşmedi

Martha Koyu Dayanışması adlı sivil insiyatif, ihalenin iptal edilmesi için girişim başlatacak. Konuyla ilgili Artı Gerçek'e konuşan avukat Can Bıçakcı, ihalenin iptali için gerekli hukuki süreci başlatacaklarını açıkladı.

Editör: Altan Sancar