Pazar, Mayıs 19, 2024

Üsküdar Belediyesi Validebağ Korusu’na girip moloz döktü

Validebağ Korusu’na iş makinesi ve kamyonlarla giren Üsküdar Belediyesi, koruya moloz döktü. Mahalleli şafak vakti girilen koruya giderek moloz dökümüne karşı çıktı.

AK Partili Üsküdar Belediyesi, İstanbul’da bulunan ve birinci derece doğal sit alanı olan Validebağ Korusu’na iş makineleriyle girdi. Belediye çalışanları, sabaha karşı girdikleri bölgeye ‘peyzaj’ adı altında moloz ve kum döktü.

‘Rehabilitasyon projesi’ gerçekleştirilmesi planlanan Validebağ Korusu’na belediyenin girmesini haber alan çevreciler ve mahalle sakinleri, duruma tepki göstererek iş makinelerini engellemeye çalıştı. Ancak görevliler, insan zinciri oluşturarak mahalleliye engel oldu.

Validebağ Savunması’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Validebağ Üsküdar Belediyesi’nin çöplüğü değildir! Her ağacın dalının tek tek korunması gereken Validebağ korusuna şafak baskınıyla moloz dökmek hiçbir şekilde açıklanamaz!” dedi. Başka bir paylaşımında ise “Üsküdar Belediyesi doğa katliamına devam ediyor! Yeni kamyonlar koruya girmeye devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Birçok kişi Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e tepki gösterdi.

NE OLMUŞTU?

2014 yılında iki yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredilen koruda bölge sakinlerinin tepkisi sonucu faaliyette bulunulamamıştı. 2018 yılında koru için hazırlanan “Millet Bahçesi Projesi” de hayata geçemedi ve koru doğal yapısını korudu. Mülkiyeti Hazine’ye ait olan 354 bin metre karelik Validebağ Korusu’nun 261 bin 5 metre karelik bölümünü son olarak bakım ve onarım gerekçesiyle 2020 yılının mart ayında Üsküdar Belediyesi’ne tahsis edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 24 Nisan’da Üsküdar ziyaretinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Validebağ Korusu’nda, Üsküdar Belediyesi ile birlikte “Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi” gerçekleştireceklerini duyurmuştu. Mahalle sakinleri koruda nöbet başlatmıştı.

İstanbul 6. Bölge İdare Mahkemesi, Validebağ Korusu’na ilişkin “Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı”nın yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER