Cuma, Nisan 19, 2024

Unutmayın! Medya da bu işin içinde

Katıldığım bir TV programında “HDP kapatılırsa DEVA listelerinden seçime girecek” gibi herhangi bir ifade kullanmamış olmama rağmen bir çok medya organı resmen ve açıkça “yalan haber” yapıyorlar ve “dezenformasyon yasasını” ihlâl ediyorlar. Seçime bu medya ile gittiğimizi unutmayalım

Bundan bir buçuk yıl önce bir söyleşide Kürt sorununun çözümüyle ilgili sorulan bir soruyu cevaplarken “Tabii ki AKP bir adım atıp çözmek ister ve bizle görüşmek isterse biz reddetmeyiz görüşürüz” dediğimden dolayı epey bir tartışma yaşamıştım. Daha çok kendilerini “sol” da gören parti içinde ve dışında birçok insan beni eleştirmişti. Tabii nedense hiçbiri Mandela’nın “Barış düşmanla yapılır dost olanlarla değil” ifadesini hatırlamamıştı bile.

Ama doğrusu beni de şaşırtan bir biçimde Kürtler o günlerde bana büyük bir destek verdiler, “Biz bu sorunun çözülmesini istiyoruz ve bu meseleyi tabii ki iktidarı elinde tutanlarla konuşarak çözmek durumundayız” diye…

Geçen Pazar günü Tele1’in “Fikir Kulubü” adlı programına davetliydim. Seçimler üzerine konuşulacak bir programdı. Hakan Aygün ve Gizem Fidan’ın yöneteceği programın çeşitli safhaları olacaktı ve ben Mehmat Ali Kulat, Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Mukadder Başeğmez’le tartışacaktım.

Programın bir yerinde Mehmet Ali Kulat, DEVA Partisiyle HDP arasında bir ittifak oluşabileceği üzerine Ankara kulislerinde aldığı duyumları ifade etti. Bu arada bana da sordular. Tartışmanın ilgili bölümü şöyle gelişti:

“Hakan Aygün: Erol bey bunu tek cümleyle, böyle bir flörtleşmeyi duydunuz mu DEVA’yla?

Erol Katırcıoğlu: Yani siz demin söylediniz sayın Ali Babacan’ın yaptığı son açıklamaları tabii çok sempatiyle karşılandı zaten daha önceden beri de öyleydi bir bakıma yani özellikle Kürtlerin nezdinde.

Hakan Aygün: Yani siz de dedikoduları duyuyor musunuz, Kulat haklı mı bu dedikodularla ilgili?

Erol Katırcıoğlu: Evet e tabi yani haklı, dedikoduları ben de duyuyorum.

Konuşma aşağı yukarı bu şekilde gerçekleşmiş olduğu halde bazı medyada şu şekli aldı:

“HDP’li Erol Katırcıoğlu: HDP kapatılırsa Deva Partisi’nden seçime girebilirler iddiası doğru” (İnternet Haber)

“HDP kapatılırsa seçime DEVA Partisi’nden girecek’ iddiasına HDP’li vekilden olumlu cevap!” (SiyasetCafe)

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, “Dedikodular doğru, ben de duydum” dedi. (Yeni Akit)

HDP’li vekil, partinin kapatılması durumunda seçmeninin DEVA Partisi’ne yöneleceği ifadelerine olumlu yanıt verdi. (EnSon Haber)

HDP milletvekili Erol Katırcıoğlu da katıldığı bir programda DEVA Partisi ile birlikte seçim planı yaptıklarını itiraf etti. (aHBR)

HDP milletvekili Erol Katırcıoğlu da katıldığı bir programda DEVA Partisi ile birlikte seçim planı yaptıklarını itiraf etti. (A Haber)

HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu da görüşmeleri doğruladı. (Trendsmap)

Mehmet Ali Kulat, “HDP kapatılırsa seçime DEVA Partisi şemsiye altında girecek.” dedi. Kulat’ın sözlerine stüdyoda bulunan HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu da olumlu cevap verdi. (Yeni Akit)

HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu da görüşmeler olduğunu belirtti. (Aydınlık)

HDP’li vekil, partinin kapatılması durumunda seçmeninin DEVA Partisi’ne yöneleceği ifadelerine olumlu yanıt verdi. (Akşam)

HDP’li Katırcıoğlu da, Deva Partisi ile görüşmeleri doğruladı. (Ulusal Kanal)

HDP Mv. Erol Katırcıoğlu, görüşmeleri doğruladı. (Muhbir)

HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu da görüşmeleri doğruladı. (Voice of Levand)

İki parti arasındaki görüşmeleri, HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu da doğruladı. (Cumhuriyet)

HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu da görüşmeleri doğruladı. (Yeni Akit)

HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu da görüşmeleri doğruladı. (Gerçek Gündem)

HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu ise Kulat’ın iddiasını doğruladı. (SuperHaber.tv)

HDP’li Erol Katırcıoğlu da görüşmeleri doğruladı. /Aydınlık)

Sıkıldınız biliyorum ama ne tuhaf değil mi? HDP kapatılırsa DEVA listelerinden seçime girecek gibi herhangi bir ifade kullanmamış olmama rağmen kısa bir özet listesini vermiş olduğum bazı medya organları resmen ve açıkça “yalan haber” yapıyorlar ve “dezenformasyon yasasını” ihlâl ediyorlar.

Doğrusu, yasaların hâkim olanın yorumuna bağlı kurallar olduğunu düşündüğümden bu mevzuya girmeyeceğim ama basının bir kısmının tümüyle hükümetin manipülasyon alanında olduğunu kanıtlayan bu duruma dikkatlerinizi çekmek istedim. Oysa muhabbetimizi en özet biçimiyle yine aynı programın bir yerinde Hakan Aygün şöyle özetlemişti:

Hakan Aygün, “Bu çok ilginç bir gelişme hem millet masası açısından hem öbür taraftan. Altını çiziyorum, Kulat, kulis bilgisi” dedi. “Erol bey benim de kulağıma geldi” dedi. Konuşmamızın özeti bu iken, bu konuşma birdenbire DEVA’yı ötekileştirme ve 6’lı masa içinde bir tartışmanın malzemesi olan bir “habere” dönüştürüldü.

Bu tartışma çerçevesinde yeniden altını çizmek isterim ki bizim endişemiz seçim sonrası Türkiye’nin nasıl bir demokrasi ve toplum ilişkisi içine gireceğine ilişkindir. Çünkü biz inanıyoruz ki bu ülkede gerçek demokrasi, ülkenin gerçek sorunlarının konuşulmasıyla mümkün. Kimse alınmasın gücenmesin. 6’lı masa içinde DEVA partisi bu konuda en cesur davranan siyasi parti. Bunu söylemek HDP ile DEVA partisi arasındaki farklılıkları göz ardı etmeyi gerektirmez. Çünkü çözümler, farklılıklarımız içinde ortak noktalar bulmayı gerektirir. İktidarın ve medyasının yaptığı gibi farklılıklarımızı kutuplaştırmakla değil.

Bana yine kızacak olanlar çıkabilir. Ama durduğum yerin doğru bir yer olduğuna inancım tamdır.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI