Ekonominin başına getirilen Mehmet Şimşek'in 'acı reçetesi' sadece muhalefetçe değil kendi partililerince de eleştiriliyor. PolitikYol, AK Parti’nin Kızılcahamam kampında Mehmet Şimşek’e yönelik gelen eleştirilere, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın “Program çalışıyor” diyerek karşı durduğunu gündeme getirmişti. 

Şimşek'e yönelik bu tutumlar sürerken uluslararası piyasalarda 'yatırım gurusu' olarak tanınan ABD'li yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers, Türk ekonomisindeki gelişmeleri övdü.

Rogers, hayatının farklı dönemlerinde birkaç kez Türk varlıklarına yatırım yaptığını, ancak şu anda herhangi bir Türk varlığında yatırımı olmadığını anlattı.

Bir süredir Türkiye piyasasını takip etmediği için yatırımı bulunmadığını ifade eden Rogers, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in politikalarını şöyle değerlendirdi:

"Ancak belki de yeniden (Türk varlıklarına yatırım) başlamam gerekiyor. Türkiye'nin ekonomi politikalarını değiştirmesiyle yabancı yatırımcı geri dönecektir ancak bu biraz zaman alır. Birçok uluslararası yatırımcı Türkiye'nin ne yaptığını izliyor şu anda. Türkiye'nin ekonomik olarak makul adımlar atmasıyla yatırımcılar geri gelecek. Türkiye şu anda doğru adımları atıyorsa, çok iyi bir yatırım olacaktır."

EPDK’dan yeni ‘güvence bedeli’ ve ‘kaçak elektrik’ kararı EPDK’dan yeni ‘güvence bedeli’ ve ‘kaçak elektrik’ kararı

‘Yeniden yatırım yapılmalı’

Yatırımcıların düzenleme ve reformların hayata geçtiğini görmek istediğini ve bu nedenle atılan adımları yakından takip ettiğini söyleyen Rogers, "Şimdi biliyorum ki Türkiye piyasasına yeniden bakmalıyım. Ben ve diğer yatırımcılar Türkiye piyasasına yeniden yatırım yapmaya başlamalı" değerlendirmesini yaptı.

Editör: Haber Merkezi