Eren Köylü

Daimi işçi statüsünde istihdam edilen üniversite mezunları yaşadıkları mağduriyete dikkat çekti. İşyerinde yükselme, terfi ve tayin hakları olmadığını, sosyal ve özlük haklarını istediklerini vurgulayan üniversite mezunları “Diplomalarımız duvarda asılı kalmasın.” dedi.

Üniversiteli İşçiler Platformu, daimi işçi statüsünde istihdam edilen üniversite mezunlarının yaşadıkları mağduriyete dikkat çekerek işyerinde yükselme, terfi ve tayin hakları olmadığını, sosyal ve özlük haklarını istediklerini söyledi. Konu ile ilgili verilen soru önergelerinin, kanun tekliflerinin yetkili makamları harekete geçirmediğini, mağduriyetlerinin devam ettiğini vurgulayan üniversite mezunu işçiler, “Diplomalarımız duvarda asılı kalmasın” dedi.

Üniversiteli İşçiler Platformu açıklamasında şunlara yer verdi:

“Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, memur ve sözleşmeli memur statüsünde personelle işler yürütülmektedir. Memur statüsünde değerlendirilenler unvanlarını kullanmaktadır. Sosyal ve özlük hakları bakımından da daha iyi koşullardadır. Üniversite mezunu olmamıza rağmen işçi statüsünde olduğumuzdan dolayı çalıştığımız kurum bizi istediği yerde ve pozisyonda işçi olarak çalıştırmakta bununla birlikte memur ve personeller ise müdürlüklerde ve farklı pozisyonlarda çalışmaktadırlar. Üniversite mezunu işçiler olarak tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından faydalanamadığımız gibi mesleğimiz konusundaki toplantılara, seminerlere, eğitimlere yalnızca işçi olduğumuzdan dolayı katılamamaktayız. Bu tip organizasyonlara katılma taleplerimiz memur olmadığımızdan dolayı kurum tarafından reddedilmektedir. Biz üniversite mezunu işçiler arasında, başka bir kuruma tayin ve atama durumu olmadığından anne ve babalarından, eşlerinden ve çocuklarından ayrı yaşayanlar bulunmaktadır. Bugüne kadar verilen her türlü görevi layıkıyla yerine getiren üniversite mezunu işçilere, gördükleri eğitimin gereği olan ünvan kullanma, tayin, terfi ve görevde yükselme hakkı verilmelidir . Böylelikle yapılan haksızlık uzun bir aradan sonra düzeltilmiş ve aynı eğitimi almış ve aynı işi yapan personeller arasındaki farklılıklar da kalkmış olacaktır. Üniversite mezunu işçiler olarak, gerekli düzenlemelerin yapılarak mağduriyetimizin giderilmesi istiyoruz.”

Konu ile ilgili PolitikYol’a değerlendirmede bulunan Üniversiteli İşçiler Platformu İzmir Temsilcisi Şebnem Sultan Yılbaş, en büyük sorunlarının terfi hakları ve görevde yükselme sınavına girememek olduğunu söyleyerek “Almış olduğunuz eğitimler çalışmış olduğumuz kurumlarda hiçbir işe yaramamaktadır. Dolayısıyla çalıştığımız kurumlar bizlerin eğitiminden, donanımından ve nitelikli eleman oluşumuzdan faydalanamamaktadır.” dedi. Yılbaş ayrıca bu haksızlığa son verilmesi gerektiğini, statü değişikliği yapılarak mağduriyetlerinin son bulmasını istediklerini söyledi.