Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi, Akşam gazetesini 17-20 Şubat 2015 tarihlerinde arka arkaya yaptığı asılsız yayınlar nedeniyle Umut Oran’a 6 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti. 

Akşam gazetesi, birbirlerini takip etmemelerine rağmen @fuatavni isimli hesap ile Umut Oran’ın twitterdaki kullanıcı adı olan @UmutOranCHP arasında 140 karakter sınırını da aşan hayali yazışmalar olduğunu öne sürerek, paralel yapının CHP’ye para yardımı yapacağı gibi iddialar öne sürmüştü. 

Umut Oran’ın suç duyurusu üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu, bilerek ve isteyerek zincirleme biçimde hakaret ve iftira suçunu işlediği gerekçesiyle Akşam ve Güneş gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü olan Mustafa Dolu hakkında 23 Mayıs 2015 tarihinde ceza davası açtı. Mustafa Dolu’nun 2 yıl ile 11 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması istenen dava Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde halen sürüyor. 

Bu davayı açan savcılar ile iddianameyi kabul eden ilk hakimin görev yerleri değiştirilirken, HSYK bu değişikliğin ilgili hakim savcıların kendi talepleri üzerine gerçekleştiğini öne sürmüştü. 

Umut Oran söz konusu karalama yayınlarını yapan her basın kuruluşuna ayrı ayrı tazminat davası açarak tekzip de göndermişti. Bu davalardan birisine bakan Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi dün yaptığı duruşmada kararını vererek gazetenin davanın kabul edilmemesi istemini reddederken, Akşam Gazetesinin asılsız ve iftira içerikli yayınları nedeniyle Umut Oran’a 6 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Umut Oran’ın PolitikYol’a özel yaptığı açıklama şu şekilde: 

"Demokrasilerde özgür medya 4. kuvvettir ve aslında hükümete tutulan aynadır. Özgür medya olmazsa iktidar yozlaşır çürür ki bunun örneklerini da sıkça Türkiye’de de görüyoruz. Ama yandaş medya ise o kirli havuzun kokusunu bastırmak ve örtmek için her şeyi yapar, haysiyet cellatlığı ile birçok insanın kurumun onuruyla oynar. Ama güneş balçıkla sıvanmaz er veya geç adalet tecelli edecektir aynen bizim davamızda olduğu gibi. Sadece akşam değil o seri, çukur saldırıları yapan diğer ‘gazetelerden’ de teker teker hesap soracağız. Bu ülkeyi elbirliğiyle temizlemek zorundayız."