ECE PİROĞLU

İzmir'de 'Olmazlara İnat' temasıyla 7'ncisi düzenlenen Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, dün akşam düzenlenen ödül töreniyle son buldu. Kadın Yönetmenler Derneği’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Avrupa Sivil Düşün Projesi desteğiyle düzenlediği festivalde altı gün boyunca 27 ülkeden 77 film gösterildi.

'Emeğimizin hakkını hiçbir kurum göz ardı edemez'

Festivalin direktörü Gülten Taranç, Fransız Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, afişteki eksik logoya dikkat çekti: "Afişimizde Kültür ve Turizm Bakanlığı logosu eksik. Başvuru yaptık ama aramadılar. Birol Güven’e yeni görevinde başarılar diliyorum ama bakanlık da bizi görsün. Burada görünmeyecek bir şey yapmıyoruz. Her yıl bakanlıktan bir destek alıp almayacağımızı bilmeden bu festivali yapıyoruz. Bakanlık hak ettiğimiz bir destek. Biz kadınlar olarak bu işi yapıyorsak emeğimizin hakkını hiçbir kurum göz ardı edemez."

Festival önümüzdeki yıl 'Göründüğü Gibi Değil' diyecek

Taranç, ödüllere geçmeden önce gelecek yıl sekizincisi düzenlenecek festivalin temasını ve tarihlerini de açıkladı.

Buna göre 8. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, 25 Şubat-2 Mart 2025 tarihleri arasında 'Göründüğü Gibi Değil' temasıyla düzenlenecek.

Ödüller dağıtıldı

Ulusal Altın Makara Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda Maryna Er Gorbach imzalı 'Klondike' en iyi film ödülünün sahibi olurken, yönetmen Biket İlhan adına verilen en iyi yönetmen ödülü 'Kar ve Ayı' filmiyle Selcen Ergun’a verildi. Uluslararası Altın Makara Uzun Metrajlı Film Ödülü'ne ise Mersiha Husagic’in 'Vişne Suyu' filmi layık görüldü. Kısa Candır ulusal kategorisinde Ece Akalın Alagöz’ün yönettiği 'Benim de' jüri tarafından en iyi film ödülüne layık görülürken, Yasemin Demirci’nin 'Onun Kalesinde' filmi jüri özel ödülü kazandı. Uluslararası kategoride ise Sara Horvatic’in 'Keep İt Quiet'i en iyi film ödülü kazanırken, Brigitta Kanyaro imzalı 'Stille Post' jüri özel ödülüyle ödüllendirildi. Kamera Göz Ulusal Belgesel Yarışması’nda Ekin İlkbağ, İdil Akkuş imzalı 'Düet' en iyi belgesel film ödülü kazandı, jüri özel ödülü ise Neslihan Şeref Akpınar’ın 'İnsanoğlu' belgeseline verildi. Uluslararası kategoride ise Rakel Aquirre imzalı 'Sew To Say' ödüle layık bulundu. Uluslararası Animasyon Film dalında Sarah Saidan’ın 'Home Of The Heart' filmi

ödül kazandı, uluslararası deneysel dalının kazananı ise Şirin Bahar Demirel’in

'Zarafet ve Şiddet Arasında' filmi oldu.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ulusal Kısa Film kategorisinde Ceyda Aşar’ın

'Burası Size Göre Değil' filmini en iyi kısa film seçti, Ulusal Belgesel Film kategorisinin kazananı ise Somnur Vardar’ın 'Boşlukta' filmi oldu.

ü

ü

Editör: Ece Piroğlu