Salı, Haziran 11, 2024

Ülkeye giriş kısıtlamaları altında Japonya’da gaijin (yabancı) olmak

Hükümetin yabancılara karşı bu tutumu karşısında halk arasında da yabancılara karşı bir korku, hatta ayrımcılık kendini göstermeye başladı. Virüsü yabancıların yaydığına dair bir ön yargı gelişmiş durumda.

Pandemi başladığından beri sık sık yabancılara sınır kapatma kararı alan Japonya, ülkede yaşamış ve geri dönemeyen bir çok yabancı öğrenci, akademisyen ve çok sayıda çalışanın da tepkilerini almaya devam ediyor. Japonya, en son 2021 kasım ayının sonunda Omicron varyantı  endişesiyle ülkeye yeni giriş yapacak yabancılar için aldığı giriş yasakları kararı ile uluslararası kamuoyunun tepkisini aldı. Japonya, hali hazırda yeni vize başvurularını da kabul etmeyip, bu haliyle pandemi basından beri dünyanın en katı sınır politikalarından birini uyguluyor.

JAPONYA’YA KİMLER GİREBİLİYOR?

Japonya’ya yeni giriş kısıtlamaları ile birlikte Japon vatandaşları, sürekli oturum (eijuken) vizesi olan yabancılar, hali hazırda vizesi olup yeniden giriş yapacak yabancılar sıkılaştırılmış karantina koşullarına uymak şartıyla ülkeye kabul ediliyorlar. Tabii bu kurallar hangi ülkeden geldiğinize bağlı olarak farklılık gösterebiliyor.

PEKİ YA GİREMEYENLER KİMLER?

Japonya şu an yeni vize başvurularını kabul etmiyor. Vizesi çıkmış olup, ilk defa ülkeye giriş yapacak olan yabancıların da son kısıtlamalarla birlikte ülkeye girişlerini erteledi. Ve vizesi olup pandemi dolayısıyla ülkesine dönmüş, fakat pandemi sürecinde vizesi biten yabancılarada iş ve eğitim süreci devam etmesine rağmen, vizesini almış olsa dahi ülkeye girişine izin verilmiyor. Bu arada ülkeye giremediği gerekçesiyle ücretsiz izinlere çıkarılan yabancılar Japonya’da evleri varsa kiralarını ödemeye devam etmek durumunda kalıyor. Aynı sorun akademisyenler ve eğitim gören öğrenciler için de mevcut tabii. Devam eden bir eğitim süreci olup gidemeyen her öğrenci, okulun yıllık harçlarını ödemek durumda, yurtta kalıyorsa yurt ücretini, evde kalıyorsa ev kirasını da ödemek durumunda. Peki bu insanların sorununu kim çözecek? Durum böyle iken, Türkiye’den gidecek olanlar veya burada beklemek durumunda olanlar Türkiye’de ki ekonomik kriz nedeniyle durumdan çok daha kötü etkileniyor. Bu süreçte çok sayıda akademisyen, çalışan ve öğrenci hikayelerini dinledim ve maalesef aralarında ödeme zorlukları yüzünden intihar eden, çok genç öğrencilerinde varlığını biliyoruz.

JAPONYA’DA EĞİTİM NASIL DEVAM EDİYOR?

Japonya’da neredeyse tamamen örgün eğitime geçilmiş durumda. Vaka sayılarındaki artışa bağlı olarak eyaletler kendi kararlarını alıp, eğitime ara verebiliyor. Ülke içerisinde bulunan yabancılar da Japonlarla aynı şekilde örgün eğitime devam edebiliyor fakat, Japonca yabancı dil okulları ve üniversiteler bir çok uluslararası öğrenciyi ülkeye giriş yapamadıkları için online eğitime öğrencileri zorluyor veya eğitim ödemelerini alıp öğrencileri bekletiyor. Üniversiteler de keza ülkeye dönemeyen yabancılardan eğitim harçlarını da almaya devam ediyor.

Japonya tüm dünyadan yabancı öğrencisi olan bir ülke. Pandemi ile birlikte sayı çok sık değişmekle birlikte 297 binden fazla yabancı öğrenci bir eğitim kuruma kayıtlı. Bunlardan bir kısmı eğitimine online olarak devam ediyor. Online eğitimin en büyük zorluklarından biriside saat farkı ve bu bir çok öğrenciyi hatta çalışanı zorluyor. Aynı zamanda özellikle dil okuluna devam eden öğrenciler, çok daha uygun fiyata kendi ülkelerinde Japonca eğitimine devam edebileceklerini söylerken para iadesi yapılmadığı için veya iade yapsalar dahi kesinti uyguladığı için iade alamayan öğrenciler, online eğitimin verimsizliği nedeniyle olumsuz görüşler bildirmeye devam ediyor.

Pandemiden önce az da olsa Japonya’da “Japanese Only”, “No Gaijin” yazan restoranlar bulunmaktaydı. Fakat pandemi ile birlikte kapılarına “Japanese Only” tabelaları asan restoranlar azımsanamayacak kadar artmaya başladı.

Hükümetin yabancılara karşı bu tutumu karşısında halk arasında da yabancılara karşı bir korku, hatta ayrımcılık kendini göstermeye başladı. Virüsü yabancıların yaydığına dair bir ön yargı gelişmiş durumda. Yapılan röportajlar, yabancıların kurallara uymadığı ve böylece virüsü ülke çapında yaydığı görüşü baskın gibi gözüküyor. Hatta Japon hükümetinin en son aldığı giriş kısıtlamaları kararını Japon halkı çeşitli anketlere göre %89 – %93 oranında mantıklı bulduğunu söyledi.

Japonya bir ada ülkesi ve tarihte, özellikle “Sakoku” dediğimiz -Edo Dönemi 1603–1868 yıllarında diğer ülkelerle ticareti ve ilişkileri sınırlandırdığı- örneklerini görüyoruz. Japonya, o dönemde ülkeye giriş çıkışlarda da yine katı politika uygulamaktaydı. Günümüzdeki uygulama her ne kadar farklı amaçlar doğrultusunda yapıldıysa da Japon halkı kapanmaya soğuk bakmıyor.

Pandemiden önce az da olsa Japonya’da “Japanese Only”, “No Gaijin” yazan restoranlar bulunmaktaydı. Fakat pandemi ile birlikte kapılarına “Japanese Only” tabelaları asan restoranlar azımsanamayacak kadar artmaya başladı. Gaijin; Japonca’da dış ve insan kelimelerinden bir araya gelmiş bir terimdir. Daha doğrusu, “gaikokujin” yabancı/dış ülke insanı; yabancı teriminin kısaltmasıdır. Ancak, gaijin kelimesi ve bu kısaltma her zaman çok iyi anlamlarda kullanılmadığını da eklemem gerekiyor. Bazen dışlama amacıyla söylenen bu kelime çoğu yabancıyı rahatsız ettiği de kesin. Bu sebeple dükkan önlerine asılan “No Gaijin” tabelası bir çok yabancı tarafından rahatsız edici bulunuyor.

Tokyo Olimpiyatları süresince ülkeye giriş yapan olimpiyat oyuncuları ve beraberinde gelen çok sayıda yabancı yine Japonları endişeye sevk etmişti. Çok sayıda protesto gösterileri yapılan ülkede virüsü yabancıların yaydığı görüşü baskındı fakat olimpiyat sonrası Japonya korona virüs pandemisini kontrol altına almayı başarmıştı.

Son günlerde, sosyal medya ve internet üzerinden Japonya’ya dönemeyen yabancılar için imza toplanıyor, bir kamuoyu oluşturulup dikkat çekilmeye çalışılıyor fakat Japonya giriş kısıtlamalarını arttıracağı hakkındaki görüşlerinde ısrarcı.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI