Pazar, Nisan 14, 2024

Uğur Kurt’u öldüren polise iki buçuk yıl hapis

İstanbul’da Okmeydanı Cemevi’nde 10 yıl önce polis kurşunuyla öldürülen Uğur Kurt’un davasında karar açıklandı. Mahkeme polis Sezgin Korkmaz’a iki yıl altı ay hapis cezası verdi.

Gezi direnişi sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan için eylem yapan öğrencilere yönelik müdahale sırasında Uğur Kurt‘u vurarak öldüren ve 12 bin 100 lira para cezasına çarptırılan polis Sezgin Korkmaz, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararı sonrasında görülen davada bu kez iki yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

DHA‘nın aktardığına göre İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Korkmaz, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katıldı.

Duruşmaya ayrıca, Uğur Kurt’un eşi Narin Kurt ve taraf avukatları da katıldı. Duruşmayı CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de takip etti.

Korkmaz, ‘taksirle öldürme suçundan’ iki yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kararı ‘adaletin tecili değil bir vicdan yarası’ olarak yorumlayan Çelik, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“2014 yılında Okmeydanı Cemevi bahçesinde katıldığı cenaze sırasında polis kurşunu ile vurularak öldürülen Uğur Kurt için bugün verilen karar adaletin tecili değil bir vicdan yarasıdır. 10 yıldır devam eden bu hukuk mücadelesinde, bu vicdan ve adalet mücadelesinde daima davanın takipçisi olduk, ailenin ve sevenlerinin yanında durduk. Adalet yerini bulana dek takipçisi olmaya, yan yana durmaya devam edeceğiz.”

CHP Beyoğlu Belediye başkan adayı İnan Güney de tepkisini şöyle dile getirdi: “Beyoğlu Belediyesi emekçisi, taşeron temizlik işçisiydi Uğur Kurt. Okmeydanı Cemevi’nde, ibadethanesinde vuruldu. Geride kahırlı bir aile bıraktı. Takipçisi olduk, hakkını aradık. Ailesinin içi adaletle bir nebze soğusun istedik. 10 yılın sonunda hepimizi utandıran bu karar çıktı. Ama bitmedi, hukuk mücadelesi devam edecek, adalet tecelli edecek.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER