Türksat 6A, Türkiye saatiyle 02.30'da Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle Fırlatma Kompleksi 40'tan uzaya gönderildi.

Fırlatma operasyonu, olumsuz hava koşulları nedeniyle birkaç kez ertelendi.

Karanlığın gölgesinde filizlenen umut ışıkları: 'Akaşa'nın Doğumu' raflarda Karanlığın gölgesinde filizlenen umut ışıkları: 'Akaşa'nın Doğumu' raflarda

Fırlatma anından itibaren yaklaşık yarım saat sonra Türksat 6A, roketten başarıyla ayrıldı. Uydunun roketten ayrılmasının ardından 67'nci  dakikada ilk sinyalin alındı. 

Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesi sonrasında istasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ile alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek ve uydu, 42 derece doğu boylamındaki yörüngesine doğru uzay yolculuğuna başlayacak.

Türksat 6A ne hizmet verecek?

Bu yolculuğun tamamlanmasıyla yörünge testleri aşamasına geçilecek ve Türksat 6A, en az bir ay sürecek testlerin ardından Türksat tarafından teslim alınarak faaliyete geçecek.

Dünyadan 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak Türksat 6A, 20 adet Ku Band aktarıcısıyla hizmet verecek. 8,4 kilovat güce sahip, 4 bin 229 kilogram ağırlığındaki Türksat 6A ile Türksat'ın hizmet verdiği kapsama alanı Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya'yı içerecek şekilde genişleyecek.

Uydunun faaliyete geçmesiyle Türkiye, kendi haberleşme uydularıyla dünya nüfusunun yüzde 65'inden fazlasına ulaşabilir hale gelecek. Türkiye'nin uydularının ulaştığı nüfus da 3,5 milyardan 5 milyarın üzerine çıkacak.

Kaynak: AA