Cumartesi, Nisan 13, 2024

Türkiye’nin seçimi dünya basınında: Muhalefet, Erdoğan’ı devirdi

31 Mart yerel seçimlerinin resmi olamayan sonuçları, dünya basınında geniş yankı buldu. Fransız Le Monde, “Erdoğan ve AKP’ye gerçek bir seçim tokadı atıldı. Zafer tartışılmaz ve sonuç tarihi nitelikte” derken, Reuters “Türkiye’nin yeniden canlanan muhalefeti, Erdoğan’ı devirdi” yorumunu yaptı.

Dünya basını, Türkiye’de yerel seçimlerine sayfalarında geniş yer verdi.

Associated Press, “Muhalefet, Erdoğan’ı büyük bir hayalkırıklığına uğrattı” derken, AFP “İmamoğlu, Erdoğan’a meydan okudu” yorumunu yaptı. Reuters, “Türkiye’nin yeniden canlanan muhalefet, yerel seçimlerde Erdoğan’ı devirdi” dedi.

Euronews‘in derlediği ‘dünya basınında Türkiye’nin 31 Mart seçimi’ haberine göre gazetelerin yorumları şöyle:

Associated Press: Erdoğan büyük hayal kırıklığına uğradı

Türkiye’nin ana muhalefet partisi Pazar günü yapılan yerel seçimlerde kilit şehirlerdeki kontrolünü korudu ve diğer şehirlerde de büyük kazanımlar elde ederek, buraların kontrolünü yeniden ele geçirmeyi hedefleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Oylama, beş yıl önceki seçimlerde muhalefete kaybettiği kilit kentsel alanların kontrolünü geri kazanmaya çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın popülaritesinin bir barometresi olarak görülüyordu. CHP’nin 2019’da Ankara ve İstanbul’da kazandığı zafer, Erdoğan’ın yenilmezlik imajını sarsmıştı.

AFP: İmamoğlu, Erdoğan’a meydan okudu

Pazar günü bir dönem daha seçilmesi beklenen 52 yaşındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefetin şampiyonu ve 2028 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimleri için en büyük umudu gibi görünüyor.

Beş yıl önce devlet başkanına en ağır seçim yenilgisini tattırarak ulusal siyaset sahnesine sansasyonel bir giriş yapan belediye başkanı, 1990’larda kendisi de belediye başkanı olan Erdoğan’ın çabalarına rağmen başarısını tekrarlamaya ve mega kenti elinde tutmaya hazırlanıyor.

Reuters: Muhalefet, Erdoğan’ı devirdi

Türkler Pazar günü ülke çapında yapılan yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve partisini cezalandırarak muhalefeti yeniden siyasi bir güç haline getirdi ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu cumhurbaşkanının gelecekteki başlıca rakibi olarak güçlendirdi.

İmamoğlu, Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’daki belediye başkanlığı yarışında yaklaşık yüzde 10 puan farkla kazandı.

Analistler, Türkiye’yi yirmi yılı aşkın süredir yöneten Erdoğan ve AK Parti’nin, yükselen enflasyon, memnuniyetsiz İslamcı seçmenler ve İstanbul’da İmamoğlu’nun CHP’nin laik tabanının ötesinde bir cazibeye sahip olması nedeniyle anketlerde öngörülenden daha kötü bir performans sergilediğine dikkat çekiyor.

The Economist: Muhalefet, Erdoğan’a meydan okudu

Türkiye’de muhalefet 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde büyük şehirlerin kontrolünü kazanarak, ülke çapında iktidardaki Adalet ve Kalkınma partisini geride bıraktı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır bir darbe indirdi.

Bloomberg: Erdoğan’a 22 yıl sonra şok yenildi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yirmi yılı aşkın bir süre önce iktidara gelmesinden bu yana ana muhalefet partisi karşısında sandıkta şok bir yenilgiyle karşı karşıya.

İlk sonuçlara göre, Erdoğan’ın AK Partisi Pazar günü yapılan yerel seçimlerde ilk kez ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) gerisinde kaldı.
AKP kaybetti, CHP’den tarihî zafer: İşte partilerin kazandığı belediyeler

Le Monde: Erdoğan kanadı için ağır yenilgi 

CHP, Pazar günkü seçimlerin en büyük kazananı oldu ve İstanbul, Ankara ve İzmir gibi zaten elinde tuttuğu büyük şehirlerde zemin kazanarak Karadeniz ve Anadolu’da da kazanımlar elde etti.

Zafer tartışılmaz ve sonuç tarihi nitelikte. Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yeniden iktidara gelmesinin üzerinden bir yıl geçmeden, 31 Mart Pazar günü Türkiye’de yapılan belediye seçimlerinde gerçek bir seçim tokadı atıldı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER