Xsights Araştırma ve Danışmanlık AŞ’nin Dünya Gazetesi için yaptığı anketin sonuçlarına göre vatandaşlar devletin en çok din hizmetlerinden memnun. Memnuniyet haritasında son sırayı ise ekonomi alıyor.

Araştırma 26 şehirde bilgisayar destekli telefon görüşmeleri aracılığıyla 18 yaş üzerindeki 1500 kişi ile gerçekleştirildi.

Anketin yapıldığı kentler; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Kayseri, Kocaeli, Hatay, Trabzon, Van, Manisa, Samsun, Konya, Tekirdağ, Balıkesir, Mardin, Aydın, Malatya, Erzurum, Zonguldak, Kastamonu, Ağrı, Kırıkkale.

Ankete katılanların yaş dağılımında en ağırlıklı kesim yüzde 26 ile 25-34 yaş aralığı.

Ankette en önemli alanlardan birisi de yargı. Anket sonuçlarına göre vatandaşların yüzde 24’ü yargıdan çok memnun olduğunu belirtirken, yüzde 32’si memnun olduğunu söyledi.

Ankete katılan vatandaşların yüzde 23’ü eğitimden çok memnun, yüzde 34’ü ise memnun olduğunu dile getirirken yüzde 15’i hiç memnun olmadığını belirtti.

Ankete katılanlara ayrıca “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların verdiği cevaplara göre; yüzde 50 AKP, yüzde 20 CHP, yüzde 6 MHP, yüzde 4 HDP, yüzde 1 SP sonucu çıktı.

Dünya Gazetesi’nin anketinin tamamını okumak için tıklayınız.