Observer gazetesi; Türkiye’nin bir grup Arap ülkesince Katar’a uygulanan ablukaya son verilmesi çağrılarına dikkat çektiği haberinde, Türkiye’nin yaklaşımının ABD Başkanı Donald Trump’ın rolüne tam bir tezat oluşturduğunu yazdı.

Haftalık olarak Pazar günleri İngiltere’de yayınlanan Observer gazetesi, “İnsani kriz derinleşirken Türkiye, Katar ablukasının sonlandırılmasını istedi. Gerilimler tırmanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ağırlığını koydu. Türkiye’nin müdahalesi ABD Başkanı Donald Trump’ın rolüne tam bir tezat oluşturdu. Trump, Katar’a abluka uygulayan Arap ülkelerine açıkça destek verdi. Erdoğan ise, Katar’ı izole etmenin bölgesel sorunları çözmeyeceğinde ısrar ederek bölgesel krizin giderilmesi için elinden gelen her şeyi yapma sözünü verdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının, Katar’a uygulanan ablukanın halkı etkilediği yönündeki kanıtların arttığı sırada yapıldığını belirten İngiliz gazetesi, TBMM’den geçen ve Katar’a askeri destek sağlanmasını öngören yasal düzenlemelere de yer verdiği haberini,  “İran ile birlikte Türkiye, Katar’ın kara sınırları ve hava sahasının Körfez’deki Arap komşularınca kapatılmasından sonra Katar’ın hava bağlantılarının açık tutulmasına ve bu ülkeye taze süt ürünlerinin ulaştırılmasına yönelik çabalara katkı sundu. Türkiye’nin uzun bir süredir Arap Baharı ve İran dahil bölgesel politikaları Katar’ın çizgisinde. Türkiye’den Doha’ya güçlü destek ifadeleri Katar’ın kaygılarının bazılarını hafifletti” ifadeleriyle noktaladı