Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Türkiye’deki koronavirüs vaka artışı nedeniyle Rusya seyahat kısıtlaması getirebilir

Türkiye’de sıçrama yaparak 60 bine dayanan koronavirüs vakaları nedeniyle Rusya’nın seyahatlere kısıtlama getireceğine ilişkin iddialara, Kremlin’in bugün son noktayı koyması bekleniyor. Rusların bir numaralı tercihi olan Türkiye’ye uçuşlara son verilmesi durumunda sektörde ciddi kayıplar yaşanabilir.

Rus basını hafta sonu, günlük yeni tip koronavirüs vaka sayısının 55 binleri aştığı Türkiye’ye seyahate kısıtlama getirme veya dönüşlerde 14 gün karantina uygulanması gibi seçeneklerin gündemde olduğunu yazdı. Konunun bugün Rus hükümeti tarafından karara bağlanabileceği bildiriliyor.

MASADA HANGİ SEÇENEKLER VAR?

Rus gazetesi Izvestia, Rusya Ulaştırma Bakanlığı ve iki büyük tur operatörü yetkilisine dayandırdığı haberinde charter uçuşlarının tamamen, yolcu ve kargo uçuşlarının da kısmen yasaklanabileceğini, Rusya’ya dönen Rusların iki hafta karantinaya alınması gibi seçeneklerin değerlendirildiğini yazdı.

Konuyla ilgili nihai kararın bugüne ertelendiğini yazan gazete, son günlerde Türkiye turlarına talebin yüzde 25 azaldığını, fakat buna rağmen Türkiye’nin en popüler ülke konumunu sürdürdüğünü aktardı.

EN ÇOK TÜRKİYE ETKİLENEBİLİR

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin yeni bir Kovid-19 salgınının önüne geçmek için daha fazla önlem alınmasına karar vermiş, “Mayıs’ta tatil sezonu başlıyor ve pek çok kişi tatile gitme planı yapıyor, özellikle de başka ülkelere” demişti.

Mişustin’in açıklamasında hangi ülkelerin listeye girebileceğine dair bir ifade yok. Fakat karardan en çok etkilenebilecek ülkelerden biri Türkiye.

RUS TURİSTLERİN BİR NUMARALI TERCİHİ TÜRKİYE

Türkiye, yıllardır Rus turistlerin bir numaralı tercihi. Pandemi öncesi 2019’da 6,9 milyon Rus Türkiye’ye gitmişti. Geçen yıl pandemi nedeniyle bu sayı yarı yarıya azalsa da hâlâ en popüler ülke Türkiye’ydi.

Moskova 27 Mart 2020’de tüm uluslararası uçuşları durdurarak virüsün yayılışını yavaşlatmaya çalışmıştı. Türkiye’ye uçuşlar Ağustos başında tekrar başlamış, binlerce Rus turist hem charter hem yolcu uçaklarıyla Türkiye’ye gitmişti. Ağustos ayında buna izin verilmeden önce de Rus turistler Belarus üzerinden Türkiye’ye uçmuştu.

MAYIS İÇİN YÜZDE 70 REZERVE

Rusya Seyahat Acenteleri Birliği’ne göre mayıs ayı için Türkiye’deki otel kapasitesinin yüzde 70’i Rus turistler tarafından rezerve edildi. Bunların bir kısmı yeni, bir kısmı da geçen yıldan ertelenen rezervasyonlar. Fakat Rus yetkililer son günlerde Türkiye’de ciddi bir şekilde artan vakalara dair uyarılarda bulunuyor.

‘RUSYA’DAKİ MUTANT VİRÜSLER TÜRKİYE’DEN GELDİ’

Rusya’da üst düzey sağlık yetkililerinin yanı sıra tüketici hakları yetkilileri de Rusya’daki mutant virüslerin (İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika varyantları) büyük oranda Türkiye’den geldiğini açıkladı. Federal Tüketici Haklarını Koruma ve İnsan Refahının Denetimi Servisi Başkanı Anna Popova, “Bu büyük, bariz ve herkesin hemfikir olduğu bir risk” dedi. Türkiye’deki virüsün yayılımının “çok çok hızlı bir şekilde” içinden çıkması zor bir hale geldiğini söyleyen Popova, yalnızca birkaç haftada Kovid-19 vakalarının 3,5 katına çıktığına dikkat çekti.

‘TÜRKİYE’DE TATİLE GİTMEK GÜVENLİ DEĞİL’

Rusya Meclisi Eğitim ve Bilim Komitesi Birinci Başkanvekili Genadi Onişçenko, “Türkiye’ye tatile gitmek güvenli değil” dedi. Onişçenko Rusya’yla fikir ayrılığına düşen ülkelere karşı tartışmalı ve cezalandırıcı adımlar atmasıyla biliniyor. Onişçenko, bugüne verdikleri hiçbir kararın siyasi kaygılarla alınmadığını söylüyor.

TÜRKİYE’DE SON DURUM

Öte yandan Türkiye’de günlük Kovid-19 vaka sayısı 9 Nisan’da 55 bin olarak açıklandı. Bu sayı birer hafta geriye gidildiğinde sırayla 40 bin, 28 bin ve 18 bindi.

ERDOĞAN VE PUTİN’DEN KRİTİK GÖRÜŞME

9 Nisan’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir telefon konuşması yaptı. İki lider Sputnik V aşısının alımı ve ortak üretimi üzerine konuştu. Erdoğan Putin’e Türkiye’de alınan pandemi önlemlerini anlattı ve öncelikleri arasında yabancı turistlerin güvenliğini sağlamanın olduğunu da söyledi. Rusya Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye’deki Rus vatandaşlarını korumak için iki ülke arasındaki özel birimler arasında sıkı iletişime devam etmek” üzere anlaşıldığı aktarıldı.

RUSYA’YA ZİYARET OLABİLİR

Öte yandan Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Rusya’yı ziyaret edebileceğini söyledi. CNN Türk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da Rus mevkidaşıyla bir telekonferans düzenleyebileceğini aktardı.

SEKTÖRDE CİDDİ KAYIPLAR YAŞANABİLİR

Rusya’nın Türkiye’ye uçuşlara son vermesi durumunda sektörde ciddi kayıplar yaşanabilir. Uçuşlar bugün durdurulmasa bile bu risk bir süre daha sürecek.

RUSYA’DA AŞILAMA NE DURUMDA?

Rusya’da aşılama ise istenen hızda ilerlemiyor. Pek çok Rus, Sputnik V aşısını olma konusunda isteksiz. 18 Ocak’ta aşılama faaliyetine başlayan Rusya’da halkın yalnızca yüzde 3,7’si iki doz aşı oldu. Rusya Sağlık Bakanlığı ise altı ay içinde yetişkinlerin yüzde 60’ını aşılamayı hedeflemişti. Ruslar bir açıdan tutucu: Devletlerine ve devletlerinin ürettiği hiçbir şeye güvenmiyorlar. Aşıda isteksiz olunmasının bir diğer nedeni de, bu aşının diğer ülkeler tarafından serbestçe seyahate izin veren bir aşı olarak tanınmaması.

‘TÜRKİYE’YE UÇUŞLAR DURDURULURSA…’

Bazı doktorlar sınırları kapamanın bu varyantların Rusya’da yayılmasına karşı mücadelede etkili olacağını düşünse de çoğu, bunun kaçınılmaz sonu yalnızca bir süreliğine erteleyeceğini düşünüyor. Moskova’da bir devlet hastanesinde çalışan Julia Korotkova, “Türkiye’ye uçuşlar durdurulursa Rusya’daki yetkililer virüs varyantlarına karşı hazırlık yapmak için zaman kazanabilir ve daha fazla aşılama yapılabilir” dedi ve ekledi: Fakat bu tek başına durumu iyileştirmeye yetmeyecektir. Varyantlar Rusya’ya çoktan vardı bile.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER