Çarşamba, Nisan 17, 2024

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’ndan ‘mizahi’ paylaşım yapan Kaan Sezyum’a: Git ötede oyna!

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, oyuncu Gamze Özçelik’e tecavüzden suçlu bulunan eski milli basketbolcu Gökhan Demirkol ile Özçelik arasında geçen konuşma kayıtlarının ekran görüntüsünü ‘mizahi’ şekilde paylaşan BirGün yazarı Kaan Sezyum’a tepki gösterdi: “Kadınları rahat bırak, git ötede oyna!”

Sezyum, Twitter’dan o dönem ATV’de Özçelik ile Demirkol arasında geçen konuşmaların yayınlandığı haberin ekran görüntüsünü paylaşarak diyaloğu alıntıladı: “-Hangi siteden şarkı indiriyorsun? #tbt #2005”

Kadın Dernekleri Federasyonu, Sezyum’un bu paylaşımı üzerine Twitter‘dan şunları kaydetti: “Kaan Sezyum bugün ‘mizahi’ bir paylaşımda bulundu. Paylaşımını alıntılamıyoruz, kendisini uyarıyoruz; Mizah adı altında yaptığı, tecavüzden ve şantajdan onaylanmış mahkumiyeti olan bir faili aklamaktır, tecavüz güzellemesidir. Kaan Sezyum, kadınları rahat bırak, git ötede oyna! @kaansezyum”

Sezyum daha sonra tepki çeken paylaşımını silerek özür diledi: “Dün gece, arkasında yatan hikayeyi hatırlamadan düşüncesizce ve empati yoksunu bir şekilde paylaştığım görseller için öncelikle Gamze Özçelik ve herkesten özür dilerim. Çok üzgünüm.”

Ne olmuştu?

Demirkol, 1 Kasım 2004’te Özçelik’e Antalya Kemer’deki bir otelde tecavüz edip görüntülerini sosyal medyada paylaşmıştı.

2005’te tutuklanan Demirkol, sekiz ay 10 gün cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan eski basketbolcu, 25 Aralık 2006’da 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar 9 Haziran 2008 tarihinde Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’nin oybirliğiyle bozulmuştu.

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine yeniden yargılamada Demirkol’a, yedi yıl hapis cezası verilmişti. Ancak bu ceza da sanığın ‘iyi hal’ ve ‘hakim takdiri’yle beş yıl 10 ay hapis cezasına düşürülmüştü.

Bir kez daha Yargıtay’a giden dosyayı bu kez 14’üncü Ceza Dairesi incelemişti. Yargıtay, sanık Demirkol’un cezalandırılmasını istemiş, böylece dava üçüncü kez Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne dönmüştü.

20 Kasım 2014’te görülen duruşmada mahkeme, Demirkol’u ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘zorla ırza geçme’ suçundan toplam sekiz yıl dokuz ay hapis cezasına mahkum etmişti. Dosyanın bir kez daha gönderildiği Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, bu cezayı onamıştı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER