Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin gri listeden çıktığını  “Başardık” diyerek duyurdu. 

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), bugün gerçekleşen genel kurul toplantısında Türkiye'yi gri listeden çıkarma kararı aldı. FATF, 2021 yılında Türkiye'yi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı gerekçesiyle gri listeye almıştı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) araştırmaları, gri listeye alınmanın yabancı bankalar ve yatırımcılarla olan ilişkilerin gerilemesine sebep olduğunu gösteriyor.

Bakan Şimşek'ten 'Başardık' mesajı

Türkiye'nin FATF'nin Gri Liste'deki durumunun ele alınacağı toplantıda bir sunum yapmak için Singapur'da bulununan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek X hesabından "Başardık" diye yazdı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'gri liste' açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Mali Eylem Görev Gücü'nün FATF) bugünkü toplantısında ülkemiz Hazine ve Maliye Bakanımız sayın Mehmet Şimşek tarafından teslim edilmişti. Atılan doğru adımlar sayesinde Türkiye gri listeden çıkarılmıştı. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.
  • Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarımız başta olmak üzere tüm kamu ve özel sektör paydaşlarımızın katkıısyla elde edilen bu sonuç, finansal sistemimize güveni daha da artırarak program hedeflerine ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.
  • Bu sürece katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.
  • Türkiye terörizmin finansmanı ve kara paranın aklanmasıyla mücadelesini bundan sonra da uluslararası standartlarla tam uyum içinde kararlılıkla yürütecektir.
  • Bu çerçevede MASAK ve diğer kurumların idari ve teknik kapasitesi daha da güçlendirilecek, gerektiğinde yasal ve idari düzenlemeler aynı hassasiyetle hayata geçirilecektir.

Çanakkale'de 4,7 büyüklüğünde deprem Çanakkale'de 4,7 büyüklüğünde deprem

FATF Başkanı Kumar'dan açıklama

ATF) Dönem Başkanı T. Raja Kumar, Türkiye'nin gri listeden çıkarılan iki ülkeden biri olduğunu belirterek, "Türkiye kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadelesini iyileştirmek için önemli adımlar attığını ve bu eylem planındaki tüm maddeleri ele aldığını teyit etti" dedi.

Editör: Haber Merkezi