AKP’ye yakınlığı ile bilinen Türkiye Gazetesi bugün “Yeni darbeyi ulusalcılar yapabilir” manşetiyle çıktı.

Gazete ‘sistem zafiyeti giderilmezse’ ordu içindeki ‘ulusalcılar’ın bir buçuk iki yıl içinde darbe yapabileceğini öne sürdü.

İhlas Yayın Grubu Ankara Medya Grup Başkanı ve Türkiye Gazetesi Ankara Temsilcisi Nuri Elibol güvenlik birimlerine dayandırdığı haberde güvenlik bürokrasisi içindeki kaynaklarının ‘FETÖ’nün asker içindeki hareket kabiliyetini kaybettiğini’ söylediğini aktardı.

Elibol’un aktardığına göre “güvenlik bürokrasisindeki kaynaklarının” “Türkiye’de gelecekte yeni bir darbe tehlikesi var mı?” sorusuna aldığı yanıtsa şöyle:

“FETÖ’cülerin TSK içinde yapılanmalarını engelleyemeyen, darbe hazırlıklarını tespit edip tedbir alınmasını sağlayamayan bir sistem zafiyeti söz konusu. Eğer bu sistem zafiyeti giderilmezse ve sivil asker ilişkilerini Batı normlarına taşıyacak reformlar ve hukuki düzenlemeler yapılamazsa bir buçuk iki yıl içinde ordudaki Ulusalcılar yeni bir darbeye kalkışabilir. Küresel aktörlerin ve Türkiye karşıtlarının ordu içerisinde darbe yaptıracak birilerini her zaman bulma imkânları vardır. Bu işe engel olmanın yolu kişilere değil sisteme endeksli önleyici tedbirlerin alınmasıdır.”

15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutulan Fethullah Gülen, geçtiğimiz hafta Mısır’da yayınlanan El-Yevm 7 gazetesine yaptığı açıklamada, “15 Temmuz’da darbe teşebbüsünün kimin tarafından yapıldığını düşünüyorsunuz?” şeklindeki soru üzerine kesin olarak bir kesimi suçlayamayacağını ancak ulusalcı laik bir kesimin bunu yapmış olabileceğini söylemişti.