Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), “Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın mesleki amaçla bir gazeteye yaptıkları dayanışma ziyaretinin tutuklanmayla sonlanması kaygı vericidir.  Bu kararla gazetecilik ve dayanışma hapsedilmiştir” ifadesini kullandı. 

TGC, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Önderoğlu ve gazeteci-yazar Nesin’in Özgür Gündem gazetesinde birer gün genel yayın yönetmenliği yapmaları nedeniyle tutuklanmaları hakkında yazılı açıklamada bulundu. 

“ELEŞTİREL GAZETECİLİK YAPILABİLMESİ MÜMKÜN GÖRÜLMEMEKTEDİR” 

Tutuklama kararlarının Türkiye’yi basın ve ifade özgürlüğü açısından çok daha karanlık bir geleceğin beklediğinin göstergesi olduğu belirtilen, açıklamada, “Bu koşullarda, halkın haber alma hakkının savunulması, bağımsız ve eleştirel gazetecilik yapılabilmesi artık mümkün görülmemektedir. Gazeteciliği terör örgütü propagandası ile örtüştüren zihniyetin yayın organlarını iş yapamaz duruma getirdiği, özgür haberciliği yok etmek istediği ortadadır” denildi. 

“DAYANIŞMA ZİYARETİNİN TUTUKLANMAYLA SONLANMASI KAYGI VERİCİDİR” 

“Israrla salt iktidara yanaşan tek tip yayıncılık ve tek tip gazeteciliğin ülkede geçerli kılınmaya çalışılması, kamuoyunun haber alma özgürlüğünü de yok saymaktadır” ifadesinin kullanıldığı açıklamada şunlar kaydedildi: 

“Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı, Evrensel Gazetesi yazarı Şebnem Korur Fincancı’nın mesleki amaçla bir gazeteye yaptıkları dayanışma ziyaretinin tutuklanmayla sonlanması kaygı vericidir.  Bu kararla gazetecilik ve dayanışma hapsedilmiştir. 

İktidarı, demokratik ülkelerde örneği görülmeyen, evrensel gazetecilik ilkeleriyle asla uyuşmayan bu tutumdan halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için vazgeçmesini istiyoruz. Tüm baskılara rağmen tek tip gazeteci olmayacağımızı, tek tip yayıncılık yapmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.” 

(ANKA)