Erdoğan ve Putin, ikili görüşmenin ardından TürkAkım hattının açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları ile ilgili, “Akdeniz’i çatışma değil iş birliği sahasına dönüştürelim” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin TürkAkım hattının açılış töreninde proje ile ilgili açıklamalarda bulundu. . Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin dışlandığı hiçbir projenin ekonomik, diplomatik bakımdan hayata geçme şansı olmadığını ifade eden Erdoğan Akdeniz’in iş birliği sahasına dönüşmesi çağrısını yaptı.

Erdoğan-Putin görüşmesi sona erdi

Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamaları şöyle:

“Boruların uzunluğu 1800 km’yi aşıyor. Bu gerçekten hiç de kolay olmayan bir proje. Modern teknolojileri barındıran bir proje. İlk hattan gelecek olan doğalgaz Batı Sibirya yataklarından geliyor, ikinci hattan gelecek olan da Türkiye üzerinden Balkanlara ve Yunanistan’a sevk edilecek. Bu hat birçok güney Avrupa ülkesinin ekonomisine tesir edecek. TürkAkım’ın inşaatında öncü teknolojiler uygulandı. Bu da bu gaz boru hattının güvenilir işletilmesine yardımcı olacak. Boruların döşenme hızında rekor kırdık. Ben herkese bu güzergâhın tasarımında ve inşasında emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Türk makamlarına ve Türk Cumhurbaşkanı’na teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Çünkü tüm gerekli lisansları vaktinde sağladılar. Bir siyasi irade gösterdiniz, ülkenizin ulusal çıkarlarına uygun bir projeye el attınız. Hep beraber en iddialı projeleri gerçekleştirebileceğiz ileride. Bu da her iki ülke için hayırlı olacak. Son olarak şunu ,ifade etmek istiyorum. Hiç de kolay olmayan şartlarda yaşıyoruz. Ne yazık ki bulunduğumuz bu bölgede ciddi gerginliği artıracak örnekler var. Türkiye ve Rusya çok farklı bir örnek sunuyor. Avrupa halklarının hayrına çalışmalar yürütmekteyiz. ”

Putin’in arından Erdoğan konuşuyor. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Açılışa teşrif eden tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Sizleri böylesine anlamlı bir program vesilesiyle İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. İlk haftasını geride bıraktığımız 2020 senesinin ülkelerimiz, halklarımız için esenlikler getirmesini diliyorum. Tüm dostlarımızın yeni yılını gönülden tebrik ediyorum. TürkAkım Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız tarihi nitelikte bir projedir. Projenin deniz bölümünün tamamlanması sebebiyle geçtiğimiz yıl dostum Putin ile yine İstanbul’da bir tören düzenlemiştik. Bir yılda hattı başarıyla tamamladık ve şimdi açılışını yapıyoruz.

Türkiye OECD ülkeleri arasında 10. en büyük enerji piyasasına sahiptir. Bugün itibariyle 81 ilimizin tamamına doğalgaz arzı sağlamış bulunuyoruz. 53 milyon vatandaşımız doğalgazı aktif bir biçimde kullanıyor. Bu sayı yaptığımız alt yapı çalışmalarıyla artıyor.

Enerji alanındaki işbirliğimiz her türlü sınamayı diğer alanlarda olduğu gibi başarıyla atlatmıştır. Türkiye ve Rusya olarak bu örnek iş birliği zemini üzerinde yeni projelere imza atmaya devam edeceğiz. Avrupa ülkelerinin Rus gazına yoğun ilgi gösterdiğini görüyoruz. Türkiye olarak bölge coğrafyası içinde önemli bir doğalgaz arz altyapısına kavuştuk.

Yeni arz kaynaklarının ortaya çıkarılması ve mevcut rezervlerimizin geliştirilmesi doğrultusunda hidrokarbon arama çalışmalarımızı yürütüyoruz. Türkiye olarak bölgesel gerilim peşinde değiliz, asla da olmadık. Doğu Akdeniz’de süren arama faaliyetlerimizin amacı ülkemizin ve KKTC’nin menfaatlerini korumaktır. Doğu Akdeniz’de ülkemizin dışlandığı hiçbir projenin ekonomik, diplomatik bakımdan hayata geçme şansı yoktur. Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’nin bu bölgeyle ilgili her türlü projede söz söyleme hakkı olacaktır. Gelin tarih boyunca medeniyetlere beşiklik yapmış olan Akdeniz’i çatışma değil iş birliği sahasına dönüştürelim. Muhataplarımızdan beklentimiz Türkiy’nin uzattığı iş birliği elini geri çevirmemeleridir. “