Borsa güne nasıl başladı? Borsa güne nasıl başladı?

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) haziran ayı yoksulluk ve açlık sınırı raporunu açıkladı.

TÜRK-İş’in yaptığı araştırmaya göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 18 bin 978 lira 77 kuruş olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 61 bin 820 liraya yükseldi.

Türk-İş araştırmasına göre, bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 2024 yılı Haziran ayında 24 bin 614 TL olarak belirlendi. Gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 3 bin 930 TL ve bir önceki yılın aynı ayına göre 8 bin 605 TL arttı.

Tüm temel harcamalar için yapılması gereken harcama tutarı ise sadece son altı ayda 12 bin 800 TL artış gösterdi. 

Mutfak enflasyonu

TÜRK-İŞ’ in verilerine göre 'mutfak enflasyonu' verilerindeki değişim haziranda şu şekilde gerçekleşti:

*Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 0,05 oranında arttı.


*Beş aylık değişim oranı yüzde 31,51 oldu.


*Son on iki ay itibarıyla değişim oranı ise yüzde 82,96 olarak hesaplandı.


*Yıllık ortalama artış yüzde 82,02 olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve asgari ücret komisyonu 27 Aralık 2023'te asgari ücreti 17 bin 2 TL olarak bir yıllığına belirlemişti.

Geçinemeyenler, maaşlarına etkisi nedeniyle asgari ücrete zam beklerken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, buna kapıyı kapatarak şunları söylemişti: "Türkiye'de asgari ücret düşük değildir."

Editör: Haber Merkezi