Eski İstanbul Barosu Başkanı, hukukçu Turgut Kazan, polisin eylemlerde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça isimlerini yasaklamasına tepki gösterdi. Kazan, böyle bir yasağın hiç bir şart oltında mümkün olamayacağını belirtti.

Türkiye’nin bir baskı süreci yaşadığına dikkat çeken Kazan, “Bunu yasaklamanın bir gerekçesi yok. Gerekçe herkesin korkması, susması ve oturmasıdır. Baskı bunun için yapılıyor. Hukuksal bir nedeni var mı diye bakarsakta tabiiki hukuksal hiçbir nedeni yoktur” diye konuştu. Kazan, demokratik bir ülkede şiddete dayalı olmamak üzere yurttaşların karşı çıktıkları her şeye yönelik gösteri yapma hakları olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Hiçbir şekilde bu kısıtlanamaz ve yasaklanamaz. Eğer bu kısıtlanıyor ve yasaklanıyorsa, orada demokrasiyle bağdaşmayan bir baskı rejimi uygulanıyor demektir. Nuriye- Semih adının anılmasına yönelik olacak gözaltılar için başvurulacak hiçbir mecra kalmamıştır. Türkiyede hukuk artık kalmadı. Bütün soruların artık hukuk içerisinde cevaplanmasının mümkün olmadığını bilmemiz gerekir. O yüzden bu hukukun neresine sığar gibi soruların da bir anlamı yoktur. Türkiye bir hukuk devleti olmaktan çıkmıştır. Bu yüzden gözaltına alınacak insanları çok duyacağız.”