TÜRGEV inşaatında çalışan işçilerin, çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle yaptığı iş bırakma eylemi sonuç verdi. İnşaatı yetiştirme sözü veren patronlar, işçilerin taleplerini kabul etmek zorunda kaldı. İnşaat İşçileri Birliği inşaat bittikten sonra yaşanabilecek işten atmalara tehlikesine karşı işçileri uyararak, birliklerini koruma çağrısı yaptı.

İşçiler şantiyedeki kötü barınma koşullarına, kötü yemeğe, akmayan sular ve kullanılamayan tuvaletler ile ağır çalışma koşullarına isyan ederek direnişe geçti. Bir süre işçilerle görüşmeyi kabul etmeyen patronlar, işçilerin birliklerini koruması ve direnişi sürdürmesi üzerine görüşmeyi kabul etti. Görüşmede patronların işçilerin taleplerini kabul etmesi üzerine yeniden işbaşı yapıldı.

İnşaat İşçileri Birliği’nden yapılan açıklamada işçilerin birliklerinin kazanım getirdiği belirtildi. “Ancak gözardı edilmemesi gereken gerçek şu ki: işverenin iş takvimi bu taleplerin karşılanmasına sebep oldu ve işverenin bu süreci atlattıktan sonra ilk işi, bu eylemi örgütleyenleri işten çıkarmak ve örgütlülüğü budamak olacak” denilen açıklamada, İnşaat İşçileri Birliği’nin Beykoz’daki işçilerin yanında olduğu bildirildi.