New York Times gazetesinin, ABD’nin İran’a karşı bölgeye 120 bin asker göndereceğini haberi ABD Başkanı Donald Trump tarafından yalanlandı. Trump, “Böyle bir planımız yok. Böyle bir planımız olsaydı daha fazla asker gönderirdik” dedi.

New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta üst düzey ulusal güvenlik danışmanlarıyla katıldığı toplantıda, İran’ın ABD güçlerine saldırması durumunda Ortadoğu’ya 120 bin Amerikan askerinin gönderilmesi planının gündeme geldiğini yazmıştı.

NYT: ABD, Ortadoğu’ya 120 bin asker göndermeyi planlıyor

New York Times gazetesinin İran haberinin odağında geçen Perşembe günü yapılan ve CIA Başkanı Gina Haspel dahil Trump yönetiminin ulusal güvenlik ekibinin katıldığı toplantı vardı.

Gazetenin, Perşembe günü yapılan ve CIA Başkanı Gina Haspel ile Trump yönetiminin ulusal güvenlik ekibinin katıldığı toplantıya dair haberinde, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın toplantıda İran konusunda bir dizi seçenek sunduğu belirtiliyordu. Habere göre güncellenmiş askeri plan hazırlanması talimatını, İran’a karşı şahin duruşuyla bilinen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton verdi.

Beyaz Saray’dan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, “Bence bu yalan haber, tamam mı? Böyle bir şey yapar mıyım? Bunun için bir planlama yapmadık. Umarım böyle bir plan yapmak zorunda da kalmayız. Eğer böyle bir şey yaparsak, bahsedilenden daha fazla asker göndeririz” ifadelerini kullandı.

POMPEO: İRAN’LA SAVAŞ ÖNGÖRMÜYORUZ

New York Times, değerlendirildiğini öne sürdüğü plan kapsamındaki asker sayısı olan 120 binin, Amerika’nın 2003 yılında Irak’ı işgali sırasında bölgede bulundurduğu asker sayısına yakın olduğuna da dikkat çekmişti.

Gazete, Trump yönetimi içinde İran’ın nükleer güç politikası ve Ortadoğu’daki diğer planlarına ilişkin gerginliklerin tırmandığı bu dönemde Tahran’a nasıl yanıt verileceği konusunda görüş ayrılıkları yaşandığını yazmıştı. Gazetenin haberine göre, Trump yönetimi içinde bir grup askeri seçenek, diğer grup da mevcut gerginlikleri diplomatik yollardan giderme taraftarı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bugün Soçi’de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Temelde İran ile bir savaş görmüyoruz” dedi.