Ülkemiz hukuksuz uygulamaların yaygınlaştığı, ifade özgürlüğünün ayaklar altına alındığı, gazeteci ve akademisyenlerin baskılandığı ve keyfi tutuklamalara tabii tutulduğu karanlık bir dönemden geçmekteyken, devletin hukuksuz uygulamalarının birebir mağduru olan Toplumsal Bellek Platformu üyesi aileler olarak kamuoyuna çağrı yapma sorumluluğunda olduğumuz düşüncesindeyiz.

Hukuksuzluk ve keyfi uygulamaları tanıyoruz. Sabahattin Ali 1948 yılında öldürüldüğünde, İlhan Erdost 12 Eylül karanlığında aramızdan alındığında, Hasan Ocak 90’larda hukukun rafa kaldırıldığı dönemde kaybettirildiğinde aynı hukuksuzluk vardı. Artık toplumun bütününe uygulanan bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Tutuklanan gazetecilere, gittikçe artan polis devleti uygulamalarına tanık oldukça ülkemiz adına utanç duyuyoruz En küçük muhalif sesin bile bastırılmaya çalışıldığı bir ortamda her şey normalmiş gibi hareket etmeyi, kaybettiğimiz değerlere hakaret sayıyor ve tüm gücümüzle haykırıyoruz: Yaşananlar korkunçtur! Yıllardır acılarımızın bir daha yaşanmaması için, başka Uğur’lar, Hrant’lar, Musa’ların aramızdan alınmaması için çırpındık. Şimdi adına taslak demeyi dahi zul gördüğümüz bir metnin halk oylaması yaklaşırken ülkemiz için endişeliyiz. Çünkü bu metnin kabul edilmesi halinde hukuksuz uygulamaların kat be kat artacağı bir karanlığa gireceğimizi görüyoruz.

Kimse günlük siyasi oyunlarda gözümüz olduğunu zannetmesin.

Okuduğumuzu anlıyoruz ve bu önümüze konan metnin ülkemizi karanlığa sokacağından şüphemiz olmadığını söylüyoruz. HAYIR diye haykırıyoruz. Tüm halkımızı da demokratik ve evrensel değerlere sahip çıkmaya davet ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sabahattin Ali

Orhan Yavuz

Necdet Bulut

Akın Özdemir

Cevat Yurdakul

Cavit Orhan Tütengil

Ümit Kaftancıoğlu

Sevinç Özgüner

Mehmet Zeki Tekiner

İlhan Erdost

Çetin Emeç

Turan Dursun

Muammer Aksoy

Musa Anter

Bahriye Üçok

Uğur Mumcu

Nesimi Çimen

Metin Altıok

Behçet Aysan

Yusuf Ekinci

Onat Kutlar

Yasemin Cebenoyan

Hasan Ocak

Metin Göktepe

Necip Hablemitoğlu

Hrant Dink